Už je téměř 40 dní po volbách, ale v největším a čtvrtém největším městě východních Čech stále není ani trochu jasné, kdo ovládne na příští čtyři roky zdejší radnice.

Zastupitelé se však mohou o jménech hradeckého primátora, respektive chrudimského starosty, a jejich radních dohadovat donekonečna. Teoreticky by se tak dokonce mohlo stát, že celé příští čtyři roky bude v Chrudimi ve funkci původní starosta i se svými radními, které bude kontrolovat nové zastupitelstvo.

„Ad absurdum by to takto mohlo dopadnout. Nové volby by se uskutečnily pouze v případě, že by rezignovali všichni zvolení zastupitelé a jejich náhradníci. Což je nepravděpodobné. Strany se prostě musí dohodnout. Žádné termíny zákon neupravuje,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Například v Chrudimi by v případě dohody politiků na nových volbách muselo rezignovat na mandát zastupitele či náhradníka 243 lidí. V Hradci ještě víc.

Gordický uzel

V Hradci se gordický uzel, kdy se nejprve rozpadla připřipravovaná středopravá koalice a ve volbách vítězní sociální demokraté poté nenašli dostatek hlasů pro svou koalici, podařilo částečně uvolnit v pondělí.

V tajné volbě zastupitelé zvolili aspoň prvního náměstka primátora – Vlastimila Ondráčka (ČSSD). Město má tak konečně nového statutárního zástupce. V okamžiku zvolení Ondráčka tak ve svých funkcích skončili všichni dosavadní náměstci, rada města však zatím zůstává v původním, předvolebním složení. Zastupitelstvo bylo potom opět přerušeno do 30. listopadu, do kdy se strany pokusí pokračovat v koaličních jednáních.

U vesla „stará klika“

V Chrudimi ale zastupitelé před dvěmi týdny nedokázali zvolit nikoho, takže tam je u moci stále „stará klika“: starosta Jan Čechlovský, původní místostarostové i radní. Jen mají nyní za partnera nové zastupitelstvo.

Horečná koaliční vyjednávání sice od té doby velký posun nepřinesla, starosta však stejně bude muset svolat zastupitele znovu nejpozději 13. prosince. Ukládají mu to zákonné lhůty. Podle některých zdrojů je však k dohodě blízko a zastupitelstvo by se mohlo sejít už o týden dříve.

„Třináctého prosince je poslední možnost. Pokud by se mělo konat už 6. prosince, musel bych tento termín vzhledem ke lhůtám vyhlásit už pozítří. Zatím ale opravdu nevím,“ řekl včera Čechlovský.

V obou městech proti sobě stojí dva tábory. Prvnímu bloku dominuje v obou zastupitelstvech ve volbách vítězná ČSSD, druhému středopravá sdružení společně s ODS. V obou městech se sice zpočátku rýsovaly jasné koalice, nakonec se ale rozhádaly zevnitř. Důvod nesvárů je v podobný: osobní animozity a nechuť především nových stran k některým starým jménům ve vedení radnic.

Případ Pardubice

Podobný spor ostatně panoval zpočátku i v Pardubicích, kde se kvůli tomu rozpadla původně domlouvaná středopravicová koalice. Středové a pravicové strany se pak ale rychle dohodly s vítěznou ČSSD a ODS nakonec skončila v opozici.