Hospitalizovaní lidé se zlobili, že nemohou volit.

Volby na Chrudimsku podle našich informací žádné větší skandály neprovázely.

„Lidé si hodně stěžovali na to, že nemohou hlasovat hospitalizovaní pacienti v nemocnici vyjma těch, kteří mají shodné bydliště. Ale je to dáno zákonem, my s tím nic neučiníme,“ řekla vedoucí městského odboru správního Eva Doležalová.

Odhady volební účasti za první, páteční den voleb, nejsou vysoké. Stěží dosahují třetiny oprávněných voličů. Přímo u volebních místností však nálada vypadala jinak. Sobota byla pravděpodobně ještě horší.

Začalo sčítání hlasů. Z malých vesnic očekáváme výsledky již brzy odpoledne, z větších měst ale až večer.

FOTOGRAFIE A VIDEO Z VOLEB V NASAVRKÁCH OD NAŠEHO SPOLUPRACOVNÍKA MILANA VAŇKÁTA NAJDETE ZDE

Než šel Alois Pavlík volit, vylezl na střechu

Vortová – Právo a povinnost volit je pro nejstaršího občana Vortové, Aloise Pavlíka, osobním zákonem a přesvědčením. Nepřipadá pro něj v úvahu, aby zůstal doma a nepodílel se na skladbě místního zastupitelstva.

Devadesátiletý muž ještě před odchodem z domu vylezl na střechu a opravil prasklou šablonu. Potom nakrmil králíky, vzal si manžestrové sako a šel volit. „Pamatuji u nás asi devět starostů. V dřívějších dobách kandidovalo víc stran: komunisté, lidovci, národní socialisté… Dřív se volilo ve staré hospodě U Svobodů. Ale poté, co jsme si před převratem postavili kulturák, volí se tam,“ řekl Alois Pavlík. Neočekává, že by došlo v dění v jeho obci k nějakým výrazným změnám.

K volební místnosti přišla už před druhou

„Nechci prošvihnout volby, protože mi není jedno, jak to v Chrudimi vypadá. Přitom ale potřebuji rychle odjet do Prahy a tak jsem raději přišla dříve,“ svěřila se Chrudimačka Dana Marečková, která se dostavila v pátek pět minut před druhou a musela si tak na otevření volební místnosti ve Škole na Sladkovského ulici ještě chvíli počkat.

V sobotu se volební místnosti otevřely v osm hodin ráno, volby končí ve 14 hodin.

VOLBY JSOU TU! Deník přináší 'kuchařku', jak správně volit - NAJDETE JI ZDE!

Po stopách hlineckých lídrů

Starostka Hlinska Magda Křivanová čekala s volbami na příjezd syna Matěje z Hradce Králové, kde studuje. Syn přijel stopem a pak zjistili, že má propadlou občanku.

Takže na rychlo se syn nechal vyfotit a na matrice mu na počkání udělali novou. Syn sem jel jen kvůli volbám (podpořit mamku), protože pak jel zpět do Hradce, kde studuje.

"Ještě že u toho není manžel," říká Křivanová. "Nemá moji popularitu rád."

Bývalý hlinecký starosta Robert Vokáč chce v sobotu večer zapít očekávaný úspěch své strany U Huberta na Betlémě.

Sopučasný místostarosta Hlinska Pavel Šotola v pátek u urny spěchal, čekalo ho totiž malování bytu.

Vladimír Severin z KSČM vyhrál v anketě Deníku o místo starosty, ale ohrazoval se, že lídr strany je Bohdan Němec. Přišel přesně na dohodnutou minutu, po volbách si zakouřil, pohovořil s kolemjdoucím a šel vyzvednout vnoučata.

Humorné hlášky před urnami

Členové volební komise se ale nenudili ani po opadnutí prvního náporu příchozích. Během hlasování si například vyslechli desítky nejrůznějších humorných voličských „hlášek“, občas řešili i kuriozní situace. Krátce po svém hlasování se třeba před komisi vrátil muž postrádající občanský průkaz. Po chvíli pátrání dospěli všichni přítomní k závěru, že doklad totožnosti dozajista skončil v urně spolu s hlasovacím lístkem. Chrudimákovi tak nyní nezbývá, než čekat na sobotní rozpečetění schránky a spolehnout se na slib ochotných komisařů, kteří mu prý v případě nálezu doručí „občanku“ rovnou na jeho adresu.

Poněkud klidnější situace byla například ve volebním místnosti 10. okrsku sídlící v Základní škole Školní náměstí v Chrudimi. Sem přišly společně volit i Marie a Kristýna Hanauerovy. Pro osmnáctiletou Kristýnu to byla „volební“ premiéra, s vyplněním volebního lístků si tak nechala poradit od maminky Marie. „Byla jsem trošku nervózní, ale hlavně jsem vůbec nevěděla, co to obnáší,“ svěřila se Deníku Kristýna.

„S rozhodováním, jsem problémy neměla, vybrala jsem si z kandidátů a stran ty, kteří mi byli nejsympatičtější. Doufám, že to přinese nějakou změnu k lepšímu, třeba co se týče obchvatu města. Zrovna jsem si nedávno udělala řidičský průkaz, tak bych to docela uvítala,“ dodala sympatická „prvovolička“.

Seniorům a postiženým nic nebrání volit

Komunálních voleb se na Chrudimsku účastní i mnozí klienti sociálních zařízení nebo seniorští uživatelé sociálních služeb. A to často přes potíže způsobené vyšším věkem nebo nedobrým zdravotním stavem.

Volí tak například i část klientů Domova sociálních služeb ve Slatiňanech. „Skoro všichni jsou ve v našem městě přihlášeni k trvalému pobytu. Drtivá většina z téměř tří stovek klientů ale byla zbavena způsobilosti k právním úkonům a účast na volbách u nich proto nepřichází v úvahu. Volit tu může jen asi 40 lidí. Ti z nich, kteří o to projevili zájem, jdou volit s doprovodem sociální pracovnice na okrsek na zdejší radnici. Pro imobilní voliče jsme si vyžádali návštěvu zástupců volební komise s urnou,“ vysvětluje ředitel DSS Miroslav Kubín.

Volit budou i někteří lidé z Domova pro seniory v Heřmanově Městci. Zřizovatelem zařízení sice je Hlavní město Praha, devadesát procent ze 150 klientů je však přihlášeno k pobytu v Heřmanově Městci a mohou se tak podílet na zdejší komunální politice. Klienti odjinud podle ředitelky DPS Marie Málkové zájem o volby v místě svého bydliště neprojevili, ti heřmanoměstečtí budou volit v nedaleké požární zbrojnici. Špatně pohybliví mohou navštívit improvizovanou volební místnost přímo v budově zámku, kde jim dnes bude k dispozici přenosná volební urna. Tuto možnost se chystá využít například i zdejší nejstarší volička, devadesátiletá Jarmila Michalová.

Vedení domova pro seniorské voliče dokonce s předstihem naposledy ve čtvrtek uspořádalo malé školení, při kterém jim vysvětlilo správný postup při označování hlasovacích lístků.

Podobně probíhají volby i v chrudimských domech s pečovatelskou službou. Kdo může, zajde si do volební místnosti sám, zbytek Chrudimáků navštíví ve všech budovách DPS zástupci volební komise.„Všech druhů voleb se pravidelně zúčastňuji, protože mě zajímá veřejné dění. Na komunální volby se těším, hodně kandidátů znám a vím, co se od nich může očekávat. Do našeho Domu s pečovatelskou službou za námi přijde volební komise. Už mám upravenou volební listinu. Stranu žádnou volit nebudu, ale jednotlivé kandidáty a doufám, že se mnou navrhovaní kandidáti dostanou do městského zastupitelstva,“ řekl obyvatel DPS v ulici Obce Ležáků Rudolf Řezníček.

(spa, man)