Už v neděli totiž skončila platnost padesátihaléřů, které přestávají plnit funkci oběživa a jejich výroba je příliš nákladná.

„Pokud se v současnosti za padesátihaléř nedá nic koupit, není nutné, aby byl součástí naší měny. Nemělo by to však vést prodejce k tomu, aby ceny potravin směrovali nahoru. To by se mi nelíbilo, jinak mě zrušení této mince nevadí,“ konstatovala Marie Kaplanová z Holic.

Její obavy ze zvyšování cen ovšem rozptyluje marketingový ředitel Tesco Stores ČR Michal Štádler.

„Pro naše zákazníky se téměř nic nemění. Ceny zboží i princip zaokrouhlování při platbě v hotovosti zůstávají stejné jako před zrušením padesátníků. Zákazníkům platícím platební kartou budeme účtovat konečnou cenu stejně jako nyní: přesně v desetihaléřích. Jedinou změnou je, že se při platbě v hotovosti podle standardních matematických pravidel zaokrouhlí celková cena nákupu, jejíž částka končí na padesát haléřů,“ říká Michal Štádler.
Neplatné mince si občané mohou v bankách vyměnit až do konce srpna 2009.

Mohou je však věnovat i na modernizaci památníku slavného afrického cestovatele Dr. Emila Holuba v Holicích.

Sbírka padesátihaléřů tam probíhá až do konce kalendářního roku, kasičky jsou umístěny v Holubově památníku, v Městské knihovně, prodejně Malavi, Motorestu Holice, prodejně Barvy – Laky a drogerii Pluto.

Lukáš Peška