K vychlazenému pivu nebo k venku podávanému grilovanému masu tu doposud občas vyhrávala také živá hudba. Někdy pochopitelně ještě po 22. hodině. S tím je teď ale konec, alespoň pod současnou provozovatelkou Lenkou Macurovou.

„Dřív stačilo o schválení večerní produkce požádat radu města Slatiňany a bylo to. Sousedy máme dobré, takže pokud vím, ani oni si nikdy nestěžovali," předeslala Lenka Macurová. „Teď už to takhle snadno nepůjde, jenže mně už to může být jedno. Od listopadu končím a nechám se raději zaměstnat. Už mám domluvený nástup v chrudimské restauraci U Guláška. Neříkám, že končím jen kvůli komplikacím s večerními hudebními produkcemi, to ne.

Podstatnějším důvodem je nákup registrační pokladny, kterou se mi v mém případě nevyplatí pořizovat. Za chvíli se k tomu ještě přidá zákaz kouření… Babiš nás hodně ruinuje, je to síla co na nás pořád vymýšlejí. Kdybych měla smlouvu na delší dobu, tak si možná i tu registrační pokladnu pořídím, ale jelikož mám smlouvu jenom na rok, tak se mi to nevyplatí. Takže jsem se rozhodla jít raději pod smlouvu, abych nemusela řešit tolik věcí okolo," konstatuje provozovatelka škrovádské hospůdky.

Hudební produkce překračující 22. hodinu budou napříště možné jen tehdy, budou-li uvedeny v příslušné městské či obecní vyhlášce. Tu ale přijímají zastupitelé, kteří se obvykle scházejí jen několikrát do roka. U pravidelně opakovaných akcí, mezi něž patří třeba tradiční poutě a festivaly, lze do vyhlášky vše včas zapracovat. Provozovatelé pouťových atrakcí nebo aktéři letních Loutkářských Chrudimí se tak nemají čeho bát. Ovšem pokud někdo přijde s nápadem na uspořádání noční produkce třeba jen s několikatýdenním předstihem, bude mít zřejmě smůlu. Těžko si totiž představit, že kvůli němu starosta svolá například sedmadvacetičlenné chrudimské zastupitelstvo. Ostatně chrudimský starosta Petr Řezníček se nedávno vyjádřil, že problémy s hlukem nejsou takového rázu, aby kvůli nim bylo nutné měnit dosavadní pravidla.