"Máme velkou radost a věříme, že tento přejezd už nebude svědkem nešťastných událostí, které se zde v minulosti staly, a budou sloužit k lepší bezpečnosti našich a projíždějících občanů," řekl zaječický starosta Robert Pavlačič.

Jak ke kolizím došlo, je těžké hádat, každopádně na vině nebyla absence závor, ale lidský faktor - neopatrnost nebo možná i uspěchanost ve stylu "to stihnu".

Každopádně nově instalované závory spolehlivě všechny řidiče zastaví a zejména rychle jedoucí spěšné vlaky je neohrozí.

O tragických nehodách na tomto přejezdu jsme psali zde:

Příčiny zdejších tragédií jsou skutečně nejasné. O přejezdu se podle místních řidičů nedá říci, že by byl nepřehledný. A ve směru od Zaječic je dobře vidět dokonce na celou trať. Od Smrčku je to horší, přejezd následuje hned za pravotočivou zatáčkou.

Nehod zde bylo za posledních let víc, než jen dvě tragické se čtyřmi mrtvými od roku 2019. Spekuluje se, že jednou z příčin zdejších srážek může být spoléhání se řidičů na to, že přijíždějící vlak od Chrudimě zastaví v přiléhající zastávce. Řada vlaků je však spěšných a stanicí projíždějí až stokilometrovou rychlostí.

Nehody se nevyhýbají ani sousednímu přejezdu na v zimě neudržované, ale přesto hojně využívané okresce mezi Bítovanami a Orlí. Ten je stejně jako v Zaječicích také chráněný s přídavným bílým světlem, ale nadále bez závor.

close Letecký pohled na okolí přejezdu info Zdroj: mapy.cz zoom_in Letecký pohled na okolí přejezdu