Strážník městské policie Jiří Stuna se připojil k aktivistům, kteří chtějí dekriminalizovat konopí, a tím pomoci vážně nemocným lidem. Napsal už dopis poslancům parlamentu a do budoucna plánuje pořádat besedy pro mládež.
„Již deset let dohlížím jako strážník na dodržování zákona a kromě jiného bojuji proti drogám jak prevencí, tak represí. Na tom nehodlám nic měnit. O léčivých účincích konopí však nemám sebemenších pochyb. Vždyť je tato léčivá bylina v lékařství používána více jak 5000 let. Přijde mi krajně nemorální kriminalizovat vážně nemocné lidi,“ vysvětluje Jiří Stuna, který už dlouhou dobu shromažďuje a studuje veškeré informace týkající se konopí setého, indického a technického.
Proto osobně mluvil s několika pacienty, kterým konopí pomáhá, a to i v léčbě rakoviny. „Jsou to většinou slušní, starší lidé, žádní feťáci,“ zdůrazňuje skutečský strážník.
Současná protikonopná politika podle jeho slov nahrává převážně osobám, kteří si z drog udělaly výnosný obchod. Dekriminalizace konopí pro léčebné účely by totiž významně snížila jeho cenu na černém trhu. „Věřím, že zvítězí zdravý rozum,“ uzavírá svůj dopis Stuna, otec dvou chlapců a zřejmě první strážník v Čechách, který řekl konopí své veřejné „ano“.
Reakce poslance Ladislava Libého odmítavá není. „Podle všeho konopí své léčivé účinky má. Jestliže se může s požehnáním lékaře dávat pacientům morfium, proč by to nemohlo být konopí? Samozřejmě by vše muselo být ošetřené proti zneužití,“ míní Libý, který by prý dobře podaný návrh podpořil.

již deset let dohlížím jako strážník na dodržování zákona a kromě jiného bojuji proti drogám jak prevencí, tak represí. Na tom nehodlám nic měnit. V žádném případě nepodporuji zneužívání drog. Veškeré informace týkající se konopí (setého, indického i tzv. technického) shromažduji, studuji a připravuji o nich besedy pro mládež.
O léčivých účincích konopí nemám sebemenších pochyb. Vždyť je tato léčivá bylina v lékařství používána více jak 5000 let. Přijde mi krajně nemorální kriminalizovat vážně nemocné lidi. Konopí prokazatelně pomáhá onkologickým pacientům, diabetikům, při Alzheimerově chorobě, Parkinsonově chorobě a psychiatrickým pacientům. Ve 14 státech USA, Kanadě, Nizozemí, Izraeli, Velké Británii a v dalších zemích je již konopí dekriminalizováno k léčbě těchto i jiných nemocí.
Česká republika prostřednictvím Prof. Dr. J. Kabelíka v 50. letech přispěla nemalou měrou k výzkumu konopí (zejména antibakteriální účinky). Osobně jsem mluvil s několika pacienty, kterým konopí pomáhá. Jsou to většinou slušní, starší lidé, žádní feťáci.
Současná proti-konopná politika nahrává převážně osobám, kteří si z drog udělali výnosný obchod. Výrobci a prodejci drog jsou jedni z největších zastánců prohibice konopí.
Samozřejmě, vždyť dekriminalizace konopí pro léčebné účely by snížila jeho cenu na černém trhu.
Vy máte mandát svých voličů a moc pomoci vážně nemocným lidem, aby nebyli nuceni volit mezi smrtí a porušováním zákona.
Věřím, že zvítězí zdravý rozum.
S pozdravem,
Jiří Stuna, vrchní strážník MP Skuteč