Jiří Stuna pracuje jako vrchní strážník Městské police ve Skutči. Působí v celosvětové organizaci LEAP a je jejím oficiálním zástupcem pro Českou republiku. Tato organizace se skládá z policistů, prokurátorů a soudců, kteří bojují proti prohibici drog.

Napsal jste, že z konopí se ještě nikdo neotrávil, tím jste si chtěl rýpnout?
Rýpnout jsem si nechtěl do nikoho, i když to byla trochu reakce na prohibici alkoholu a aférám s metanolem. Pravda je, že legální alkohol a tabák má na svědomí nesčetné množství lidských životů i bez metanolu. Naproti tomu nelegální konopí, které lidstvo prokazatelně užívá nejméně 5000 let bylo zakázáno teprve nedávno, a to až v 90. letech 20. století. Skutečně není na celém světě zaznamenán jediný případ úmrtí na následky konopí. Předávkování není prakticky možné.

Předávkovat se tedy nemohu, ale co další rizika?
Největší rizika jsou u častého užívání dětmi a mladistvými osobami, jejichž duševní vývoj ještě není dokončen, a samozřejmě u řidičů. Je pravda, že po konopí je člověk spíše opatrnější, u alkoholu za volantem více riskuje. V každém případě obě látky prodlužují reakční dobu řidiče a zkreslují odhad, takže za volant jednoznačně nepatří!

Jak vlastně hodnotíte prohibici jako muž zákona?
Co se týče jakékoli prohibice historie ukazuje, že se neosvědčila. Na druhou stranu rozumím tomu, že ministr zdravotnictví musel na základě metanolové aféry nějak jednat a dát policii a potravinářské inspekci čas k odhalení různých nelegálních výrobců a stáčíren. Jen je škoda, že se to nechalo zajít tak daleko. Organizovaný zločin spojený s nelegální výrobou alkoholu není u nás ničím novým. Vzhledem k velkým ekonomickým ztrátám však nepředpokládám, že by se jednalo o dlouhodobou prohibici, odhaduji to na týdny.

V jaké fázi je nyní legislativní proces legalizace konopí?
Konopí bylo uznáno za léčivo. V tom spatřuji velký posun. Když jsem před více jak třemi lety s výzkumem v oblasti konopí začínal, bylo konopí ve veřejném ale i odborném mínění považováno pouze za drogu. Takzvaní odborníci připouštěli maximálně placebo efekt. Konopí bylo několik desítek let démonizováno. Nejeden politik si na tom honil triko, respektive předvolební preference.

Jste s výsledkem spokojený?
Budete se možná divit, ale já jsem pro úplnou legalizaci konopí. Myslím, že nás nic neopravňuje k tomu zakazovat jakoukoli rostlinu. Myslím, že mnohem účinnější nežli zákazy a represe je osvěta a prevence. Aktivně však bojuji za legalizaci pro léčebné účely, což se z velké části podařilo a pro vědecké účely v čemž ještě spatřuji velké nedostatky. Konopí má velký potenciál u neurotiků a depresivních pacientů. Nejenom tady máme v oblasti výzkumu co dohánět.

Jste vrchní strážník a bojujete za marihuanu. Nekoukají na vás kvůli tomu lidé skrz prsty?
Strážník je povolání a kromě toho jsem normálně uvažující člověk. Rozhodl jsem se dohlížet na dodržování zákona a to dělám navzdory tomu, že některé zrovna nepovažuji za šťastné. Jako občan však mohu na ty nešťastné zákony upozornit. Chce-li se na mě někdo dívat skrz prsty, tak si vždy nějaký důvod najde. Mělo-li by to však být pouze kvůli mému názoru na konopí, pak je to pouze kvůli nevědomosti. Můžete se na někoho zlobit jen kvůli tomu, že něco neví?

Proč jste začal za legalizaci konopí bojovat?
Kdysi mě učili, že právo je minimem morálky. Mně prostě přišlo kriminalizovat vážně nemocné pacienty, kterým konopí prokazatelně pomáhá, za nemorální. Proto jsem se dostal do této zdánlivě schizofrenní situace. Čím více těchto pacientů poznáte osobně, tím menší problém s legalizací máte.
Ještě bych snad doplnil k tomu „hulení". Když už někdo potřebuje berličku v podobě konopí, tak rozhodně doporučuji vaporizaci před kouřením, neboť tím odpadnou negativní účinky hoření jako je dehet, oxid uhelnatý a další jedovaté látky. Otázka užívání konopí je otázkou osobní svobody, nikdo by neměl být trestán, jestliže tím neškodí či neohrožuje nikoho jiného.

Lukáš Vaníček