Úterní požár v jednom z chrudimských bytů odhalil drobnou pěstírnu marihuany. Obvinění, které šestadvacetiletému muži za způsobený požár hrozí, se tak ještě rozšíří.

Pěstování marihuany doma je totiž nezákonné v jakémkoliv množství. Mnoho lidí stále žije v mylném domnění, že s nabytím platnosti nového trestního zákoníku v roce 2010 se uzákonilo pěstování marihuany doma v malém množství do pěti kusů. Není tomu tak.

Zdroj: Youtube

Trest přijde vždy

„Do pěti kusů je pěstování marihuany klasifikováno jako přestupek, od pěti kusů to už je trestný čin. A kdyby někdo rostlinu začal sušit, nehledě na to, kolik jich doma má, tak už to je rovnou trestný čin výroby omamných látek," uvedl věc na pravou míru Jiří Stuna, příslušník Městské policie Skuteč.

Jiří Stuna se také ve spolupráci s adiktologickým centrem snaží o změnu legislativy, aby mohla být marihuana využívána ve vědě a lékařství.

Brzy v lékárnách

„V současné době je marihuana uznaná jako léčivo, takže na určité diagnózy ji bude moci předepsat speciální lékař.

„Zatím vláda piluje detaily. Vypadá to, že v průběhu prvních dvou let se konopí bude do lékáren dovážet z Holandska. Následně by měla získat akreditaci česká firma, která jej pod přísnou kontrolou bude pěstovat," řekl Stuna.

Podle něj je však navrhovaný systém nevýhodný. „Celou záležitost to prodraží, protože v lékárnách bude marihuana dražší než na černém trhu."

LUKÁŠ VANÍČEK