„Jednak chceme zlepšit prostředí na sídlišti a v centru města, tam, kde se pohybuje a bydlí nejvíc lidí. A myslíme si, že tím zkulturněním současného stavu podnítíme k třídění odpadu," uvedl Krčil.

Každé stanoviště by mělo mít čtyři koše na bílé a barevné sklo, papír a plasty s kapacitou tři a pět metrů krychlových. Město má již hotový projekt, který počítá v některých místech s drobnými přeložkami sítí i spodní vodou. O evropskou dotaci radnice požádá v listopadu. Běžné nádoby na tříděný odpad radnice přemístí do okrajových částí města.

„Manipulace s kontejnery je podobná jako s těmi klasickými zvony. Kolem koše na povrchu je pochozí plocha, která tvoří límec podzemní nádoby. Auto s ramenem kontejnery vyzvedne," řekl Krčil.

Samotná instalace je podle starosty práce zhruba na dva týdny, do vyhloubené jámy se zapustí betonová skruž a poté nádoba.

Hlinecká radnice se k tomuto kroku inspirovala v Jihlavě, Ždírci nad Doubravou, podzemní kontejnery jsou například i v Praze. V Pardubickém kraji byly první Pardubice, které je mají na třídě Míru, hlavní obchodní ulici, na jiných místech v kraji nejspíš nejsou. (čtk)