Studijní a badatelské centrum Regionálního muzea nemusí stát Na Kopečku v místě bývalé léčebny dlouhodobě nemocných. Z lokalit, které navrhuje městský architekt Thér, se zástupcům Pardubického kraje nejvíc zamlouvá areál vojenského depa u pardubické výpadovky.

Krajští radní Miloslav Macela a Miroslav Brýdl o tom jednali se starostou Chrudimě Janem Čechlovským. „Dům, ve kterém sídlila léčebna, by se bourat nemusel. Městský architekt kraji navrhuje areál depa, jež se bude stěhovat do Jaroměře,“ uvádí starosta Čechlovský.

Radní Pardubického kraje Macela připouští, že by byla škoda originální stavbu Na Kopečku bourat. Zdůrazňuje ale, že je to v tuto chvíli jediný vhodný objekt v majetku kraje. „Depo přichází v úvahu, ale musíme zahájit jednání s ministerstvvem obrany,“ říká Macela. Po medializaci uvažované demolice se podle jeho slov ozvali soukromí investoři, kteří zvažují „Kopeček“ přestavět na sociální zařízení, například na penzion. K tomu je ale zapotřebí asi 80 milionů korun.

Pokud chce Pardubický kraj stavět badatelské pracoviště a archiv Regionálního muzea Chrudim spodporou peněz zevropských fondů, nesmí začít budovat jeho základy na „zelené louce“. Podmínkou přidělení peněz je, že pro tyto účely nalezne nevyužívaný a chátrající objekt – brownfield. „To je podmínka. Vjiném případě bychom stavbu financovat zvlastních zdrojů nemohli,“ tvrdí radní Pardubického kraje odpovědný za sociální oblast Miloslav Macela.

Návrh, který svými vzhledem připomíná truhlu spamátečními věcmi, vymyslela architektonická kancelář Projektil architekti Praha. Tato firma už je vChrudimi známá. Vytvořila například jeden znávrhů vsoutěži o nejlepší návrh obchodně bytového centra na Resolově náměstí vypsané investorem Milanem Kuštou