Raději tradice

„Jarmark na Veselém kopci není klasickým vánočním trhem, jako se pořádají ve městech, ale je to jarmark řemeslný. Občerstvení zde poskytuje pouze hospoda, kde se tvrdý alkohol nepodává. Ve stáncích půjde koupit tak maximálně medovina. Náš jarmark je výběrový, zveme si výrobce sami a u každého je domluvené, co může prodávat. Pokud se tam objeví něco, co domluvené nebylo, tak to musí stáhnout z prodeje," říká vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

V Rabštejnské Lhotě, kde se vánoční trh bude konat tuto sobotu, je situace podobná.

Přesto se zahřejí

„Kdo bude chtít jít na pivo, víno nebo na kořalku, ať si na to zajde do hospody, ta ale není součást vánočního trhu. Ten se bude konat vedle. Na prodejce budeme dohlížet a každého nepoctivce rovnou vyhodíme. Prodávat se bude pouze medovina, a to jako součást nabídky včelařů," řekl starosta Rabštejnské Lhoty Vladimír Pecina.

„Vánoční trh v Hlinsku byl v sobotu a prodávalo se pouze stylové občerstvení: svařené víno, punč a medovina. Rozhodli jsme se jít touto cestou kvůli tradici. Veřejnost má stále strach z rozlévaného alkoholu a na trh by přijeli prodejci z různých míst, takže bychom stoprocentní bezpečnost nezaručili," uvedl pracovník Městského úřadu Hlinsko Jiří Hrabčuk.

Ani návštěvníci slatiňanského zámku, kde se 16. prosince bude také konat jarmark, se tvrdého alkoholu nenapijí. „Pozvali jsme ty výrobce, kteří mají vztah k vánocům, a to svařák a punč. Prodejce budeme kontrolovat v rámci našich možností, nejsme Česká obchodní inspekce," konstatuje starosta Slatiňan Ivan Jeník.

LUKÁŠ VANÍČEK