Počet hospitalizovaných pacientů s covidem v kraji se za minulý týden zdvojnásobil. Infekční oddělení v Pardubicích navýšilo kapacitu lůžek a v druhé polovině týdne do provozu uvedou covidové jednotky. Pardubická nemocnice se tak s půlročním odstupem vrací k opatřením, která zrušila letos v květnu. Rostoucí počty pacientů s covidem mohou zkomplikovat i plánovanou péči v nemocnicích. Po půlroce se počty pacientů hospitalizovaných v Nemocnici Pardubického kraje vrací do situace, která odpovídá letošnímu květnu.

„V nemocnici je aktuálně osmdesát pacientů s covidem-19 a šest z nich vyžaduje intenzivní péči. Oproti minulému týdnu jde o dvojnásobek,“ sdělil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Minulý týden navýšilo kapacitu infekční oddělení Pardubické nemocnice. „Tento týden však tato lůžka nebudou stačit, a v Pardubicích se vracíme do režimu covidových stanic,“ dodal ředitel. První vznikne v pátek na neurologickém oddělení a nabídne 24 nových lůžek. Stejnou lůžkovou kapacitou bude disponovat i covidová stanice na oddělení pardubické geriatrie, kterou nemocnice otevře v sobotu. Pardubická nemocnice tak bude od víkendu disponovat necelou stovkou standardních lůžek pro covidové pacienty.

Zdravotnický personál se stará o COVID pacienty na ARO ve východočeských nemocnicích.
Pardubicko přesáhlo incidenci 300 nákaz. Školy asi znovu začnou testovat žáky

Na příliv covidových pacientů se chystají i v dalších krajských nemocnicích. Nemocnice mají pro případ nepříznivého vývoje epidemiologické situace interní plán. „V tuto chvíli už jsme překročili fázi, kdy všechny pacienty s covidem hospitalizujeme na jednom infekčním oddělení. Izolační covidové oddělení mají nově ve Svitavách, kde k tomuto účelu slouží oddělení urologie. Nějakou dobu už funguje i v Ústí nad Orlicí a v Litomyšli, kde jsou pacienti s covidem hospitalizováni v rámci interen,“ vysvětlil Gottvald. Nemocnice dlouhodobě sledují vývoj epidemiologické situace a průběžně reagují na změny. Od 1. listopadu jsou ve všech nemocnicích v Pardubickém kraji zakázané návštěvy. Vzhledem k vývoji a podle aktuálních počtů nemocných zřizují buď izolační pokoje, nebo celé covidové stanice.

ZÁJEM O OČKOVÁNÍ ROSTE

Očkovací místa v kraji zaznamenala oproti minulým týdnům zvýšený zájem. „Zareagovali jsme navýšením kapacity našich očkovacích míst, nicméně naše možnosti rozhodně nejsou neomezené,“ podotkla Lucie Bareková, ústavní epidemioložka a koordinátorka očkování. Podle ní stále tvoří podstatnou část zájemců o očkování ti, kteří si přišli pro třetí dávku. Roste ale i zájem lidí o první dávku očkování, například ve Svitavách to je více než polovina zájemců.

Všechna očkovací místa se nachází přímo v nemocnicích. Snaží se dělat maximum zatím bez pomoci praktiků nebo ambulantních specialistů. Už jen proto, že pokud se zopakuje situace z loňského podzimu a jara letošního roku, bude zdravotníků třeba především na odděleních.

V návaznosti na zvýšený zájem o očkování připravil Pardubický kraj znovuotevření dalších očkovacích míst. „Od poloviny listopadu otevřeme záložní očkovací místa v Hamzově léčebně v Luži, Odborném léčebném ústavu Jevíčko, Albertinu Žamberk a Vysokomýtské nemocnici. K tomu se snažíme nadále navyšovat kapacity očkování v rámci Nemocnice Pardubického kraje, kde máme nyní kapacitu pět tisíc očkovaných týdně a budeme na ni stále pracovat,“ sdělila náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková. Vedle stacionárních očkovacích míst pokračuje v cestách očkovací kamion. Ten se po cestě v regionu vrátí od 9. listopadu na tři dny do Pardubic, kde bude dva dny před Univerzitou Pardubice a 11. listopadu na hlavním vlakovém nádraží. Poté se kamion přesune do Chrudimi, Bystrého nebo Svitav.