Postupem času se k čistě náboženským akcím přidávaly i světské záležitosti. Různí prodejci a umělci začali zpříjemňovat cestu poutníkům.

Od pradávných dob se tedy lidé na poutích bavili a nejinak tomu bude i letos na Chrudimsku. Chystá se mnoho poutí, které města doprovodí bohatým programem.

S kolotočem i bez

Nejbližší pouť začne už tuto neděli 29. července v Modletíně. Občanské sdružení Benediktus připravilo netradiční program, na kterém se však nevyskytují tolik zmiňované kolotoče.

Pouť začne v jednu hodinu mší svatou v modletínském kostele a od dvou odpoledne se spustí kulturní program. K vidění budou řemeslné dílny, a to zejména keramická, pekařská, plstící, tkalcovská a perníkářská. Návštěvníkům pro pobavení bude hrát jarmareční muzika La Via. Na programu bude i koncert skupiny U2 Revival od půl šesté a po celý den mohou návštěvníci zajít do slavného cirkusu Benedikttino.

O dva týdny později začne největší pouť v kraji chrudimská Salvátorská pouť. Proběhne ve dnech 10 12. srpna. Původně se však konala až 15. srpna, jenže v 17. století se do obliby podle historika Tomáše Pavlíka dostal obraz Ježíše Krista zvaného Chrudimský Salvátor, a pouť se tak přesunula na 8. srpna.

Po světské stránce bude mít Salvátorská pouť celkem 54 atrakcí. Jiří Kadeřávek z Chrudimské besedy dodává, že se jich víc ani na náměstí nevejde. Pouť představí letos několik novinek například Cirkus, který bude stát u sportovní haly.

„Návštěvnost si netroufnu odhadnout, protože je vždycky odvislá od počasí. Když bude pršet, tak nikdo nepřijde."

Poutě až do září

V Heřmanově Městci na svoji Bartolomějskou pouť pořádanou ve dnech 24 27. srpna neplánují žádnou novinku. Podle Hany Mifkové z tamního městského úřadu se pouť bude jako obvykle konat na louce u města a ne na náměstí, které pro pořádání poutě není vhodné.

„Letos jsme sice nepřipravili žádnou novinku, ale podařilo se nám po dohodě s energetiky na místě vybudovat silnější rozvody, takže už by se nemělo stát jako loni, že nám v noci vypadne elektřina, když se kolem půl osmé všechno přepne na noční proud," dodává Hana Mifková.

První víkend v září proběhne pouť také v Nasavrkách. Stejně jako loni, tak i letos na náměstí vyrostou atrakce v podobě létajících labutí či centrifugy. Podle slov organizátorů by měl být i letos déle otevřený Keltský archeopark a Nasavrcká paleta.

LUKÁŠ VANÍČEK