Opravu dominanty Chrudimě, jež se vyjímá snad na všech pohlednicích a jiných propagačních materiálech, nezažilo už několik generací. „Od doby velké přestavby kostela v 19. století stavitelem Schmoranzem se zde kromě vymalování neprováděly větší rekonstrukční práce,“ říká radní Pardubického kraje a chrudimský zastupitel Miloslav Macela.

Milionem pomůže kraj

Představitelé Pardubického kraje dospěli po debatě s památkáři k závěru, že uvolní milion korun na počátek rekonstrukce kostela Nanebevzetí Panny Marie. Radní Pardubického kraje Miloslav Macela tuto zprávu v pondělí tlumočil biskupovi Dominiku Dukovi na schůzce představitelů církve, kraje a města Chrudimě. „Bude účelné tyto peníze využít především na důkladnou projektovou přípravu, která otevře cestu k získání větší dotace. Existují možnosti, jak získat dotace v řádech desítek miliónů korun. Příkladem je Luže, kde podali obdobnou žádost o dotaci z takzvaných norských fondů. Myslím si, že Chrudim by měla využít podobné šance, k tomu ovšem potřebuje dobrý projekt,“ vysvětlil radní Macela.

Ministerstvo kultury má pro podobné „případy“, jako je chrudimský kostel, který nutně potřebuje opravu, zvláštní program. Je určen na záchranu historického kulturního dědictví a nutná třicetimilionová investice by se právě z tohoto zdroje dala postupně pokrýt.

Starosta Chrudimě Jan Čechlovský potvrzuje Macelovu informaci, že se městský úřad stane pro církev „logistickým“ zázemím. „Postaráme se o to, aby byly správně zpracované podklady pro výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace. Tu zaplatí dotace z Pardubického kraje,“ vysvětluje starosta.

Z krajského milionu by bylo uhrazeno nejen zpracování projektu, ale i oprava bočních schodů, které jsou v havarijním stavu. Kromě technického stavu kostela považuje Macela za hlavní problém znečištění od holubů.