Na stavbu nového kostela v Třemošnici na Chrudimsku chtějí jeho donátoři získat evropské dotace. Založili proto na počátku roku občanské sdružení, jehož prostřednictvím o peníze požádají.

Na kostel podle návrhu architekta Davida Vávry už vybrali asi desetinu peněz z potřebných 20 milionů korun. V úterý 2. března to uvedla Marie Pražanová.

Připomeňte si v galerii natáčení pořadu Šumná Chrudim s architektem Davidem Vávrou na Chrudimsku!

„Sbírka šla původně přes farnost, nyní jednáme o převedení peněz na občanské sdružení. Také už stavbu nepřipravujeme jenom jako kostel, ale bude to i duchovní a společenské centrum,“ řekla Pražanová.

V kostele by se tedy jednou mohly konat nejen mše, ale také koncerty, dílny pro děti nebo akce pro vozíčkáře, kteří na farnost do regionu jezdí.
Sdružení má již připravený a zasíťovaný pozemek, chybí mu ale ještě hodně peněz. Sbírka trvala tři roky a nejspíš se znovu prostřednictvím krajského úřadu obnoví. Peníze se ale scházejí pomalu, Pražáková proto doufá, že stavbu umožní dotace. O kostel lidé z Třemošnice usilují už sedm let.

„Lidé, co přispěli na kostel, se ptají, kdy bude hotový. U nás kostel není, mše se slouží v jídelně pečovatelské služby, což není pro katolickou farnost dobrá vizitka,“ řekla Pražanová.

Věřící z třítisícového města jezdí na mše do nedaleké Běstviny nebo Ronova nad Doubravou. Dříve se konaly bohoslužby v kapli, ale nyní ji vlastní soukromník a veřejnosti ji neotevírá.

Vlastní kostel si už postavili lidé ve Studnici na Chrudimsku, u Litomyšle na Svitavsku další kostel vzniká. Církev bratrská začala jeho výstavbu připravovat v roce 2007. Letos se funkcionalistickou stavbu podle návrhu architekta Zdeňka Fránka podaří dokončit. Z potřebných 20 milionů korun církev dosud získala asi 15 milionů, zbytek chce získat hlavně z grantů.

Po dostavbě by se majitelem kostela v Třemošnici měla stát římskokatolická církev. I v případě této stavby jde o moderní objekt, tentokrát ve tvaru kříže obklopeného parkem stejného obrysu. Kostel by měl mít deset oken a hojně využije křesťanské symboliky. Už má i název – kostel Božího milosrdenství.