Část koupaliště už tento víkend mohou zájemci navštívit v Horním Bradle na Chrudimsku. „Otevření malého venkovního bazénu plánujeme na tento víkend a zprovoznění velkého koupaliště chystáme na první týden v červnu,“ popsal provozní Jaroslav Modrovič.

Pro blížící se sezonu navíc chystají několik nových atrakcí. „Novinkou v areálu je workoutové hřiště s fitness venkovními stroji a zrekonstruované dětské hřiště u koupaliště,“ představil Modrovič.

V Horním Bradle potěší i nízkou cenou, vstup pro všechny věkové kategorie je 50 korun. O víkendu se tam chystá i Jana Vlková z Trhové Kamenice. „Na Horní Bradlo jsem chodila už jako malá a vždy to tam bylo super. A teď už mě děti stále nahánějí, kdy se půjdeme koupat, tak vyrazíme o víkendu. Má být teplo,“ řekla s úsměvem Vlková.

v Hradci už se o víkendu otevírá koupaliště Flošna:

Koupaliště Flošna
Koupaliště ladí poslední detaily, jako první otevře v kraji hradecká Flošna

Jinde plánují otevřít raději až v červnu. „Zahájení sezony není tak jednoduché, není to možné ze dne na den. Přípravy, napouštění a vzorkování trvá minimálně 14 dní,“ konstatovala starostka obce Písečná Hana Lipenská. Písečná je malá obec s 570 obyvateli a koupaliště provozují ve vlastní režii. „Nejsme schopni otvírat dříve z důvodu obsazení personálem, takže otevření plánujeme na 17. června,“ dodala starostka. Vstup na koupaliště je pro dospělého za 90 korun.

Pokud lidé v kraji zatouží využít tento týden venkovní koupaliště, mohou zajet i do sousedního Hradce Králové, kde se pro veřejnost od pátku otevře oblíbené koupaliště Flošna.

Na začátku června otevře například Tyršova veřejná plovárna ve Vysokém Mýtě. „Návštěvníci se mohou těšit na vodní atrakce, tobogán, skluzavky, dva plážové kurty, minigolf, dětské hřiště a mnoho dalšího. Kdo nás zná, tak ví, že Tyršova veřejná plovárna je největším přírodním koupalištěm v okolí a nabízí jedinečnou atmosféru, kterou jinde nenajdete,“ popsal provozní Jan Dvořák. Vstupné do Tyršovy veřejné plovárny je pro dospělého 80 korun.

Oprava má začít už letos a hotovo má být v květnu 2023. Oproti původnímu plánu bude oprava stát méně, cena se vyšplhá na 130 milionů korun.
Koupaliště Cihelna se rekonstruovat bude. Nakonec za méně peněz a bez golfu

S ohledem na předchozí roky koupaliště také výrazně omezil covid a související opatření. Provozovatelé doufají, že nyní už bude vše při starém. „Projevilo se to převážně na návštěvnosti. Mnoho našich zákazníků jsme na základě vládních opatření do areálu vůbec nemohli vpustit. Doufejme, že tato situace je definitivně za námi a lidé si k nám opět najdou cestu,“ poznamenal Dvořák.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu lze v pátek v Pardubickém kraji očekávat nejvyšší denní teploty mezi 25 až 29 stupni. V sobotu se mírně ochladí a nejvyšší teploty budou dosahovat 21 až 25 stupňů, avšak bude také oblačno. Vysoké teploty způsobuje teplý vzduch od jihozápadu. Přes víkend ale začne počasí ovlivňovat studená fronta ze západu.

Jelikož je zatím otevřeno málo venkovních koupališť, lidé začínají využívat i rybníky. „Letos jsem už asi dvakrát zašel na opatovický písník a voda už je poměrně teplá. Půjdu určitě i v pátek, to má být skoro 30 stupňů,“ uvedl Jan Pánek z Opatovic nad Labem.

Další oblíbená místa ke koupání jsou v kraji třeba vodní nádrže Seč a Pastviny, Ředický rybník, písník Hrádek nebo Mělice. Lidé v kraji využívají pro osvěžení také části řek jako staré Labe, Novohradku a další.

Starostové a nezávislí vysílají do boje jako lídryni Alici Paurovou, Piráti Ivanu Böhmovou, za hnutí Žijeme Pardubice, v jehož čele kandiduje náměstek primátora Jakub Rychtecký
Do předvolebního boje se v Pardubicích hlásí exprimátorka, pirátka nebo trenérka

Mnoho rodin s dětmi navštěvuje i kryté bazény, jako je třeba oblíbené Aquacentrum Pardubice, kde pro venkovní osvěžení chystají letní pláž. Pardubáci v současné době nemohou využít plovárnu Cihelna, která se opravuje a otevře se pravděpodobně až za dva roky.

Rekonstrukcí prochází i koupaliště a autokemp Žamberk. „Momentálně se dokončuje kompletní rekonstrukce aquaparku a termín otevření bude 10. června,“ sdělil provozní Janek Kulhánek. Vstup na celý den od rána zde stojí 105 korun.