Jen člověk se silnou vůlí odolá tomuto tlaku. Zbavit se každé závislosti je nesmírně těžké. Velkou zátěží je také to, že si kouřit zakážete. Už žádnou cigaretu. A pokud ve svém předsevzetí přestat kouřit neobstojíte, zažíváte zklamání, že jste to nezvládli. Zklamali jste sami sebe. Proto to zkuste udělat jinak. Dovolte si nekouřit.

Síla vůle

Způsob, jak přestat kouřit, a to bez abstinenčních příznaků, nabízí psychoterapeut z blízkého Smrčku u Chrasti Emil Burger . „Přestat kouřit je složitá psychická záležitost a přestat kouřit pomocí síly vůle je ještě složitější. Velice si vážím těch, kteří přestali kouřit silou vůle – cestou sebeodříkání. Nazývám je nekouřící kuřáci, protože nezávisle na tom, jak dlouho nekouří, mají stále chuť a přání si zakouřit a toto přání v sobě celý život potlačují,“ říká Emil Burger.

On sám dlouhá léta kouřil a kouřit přestával nadvakrát. Poprvé silou vůle s ročními abstinenčními příznaky, podruhé prostřednictvím své vlastní metody. „Mechanika závislosti se vytváří postupně. Tím, že kouříme, vyprovokujeme náš obranný systém k vytváření protinikotinové látky a jejímu udržování na určité úrovni. Tato látka se vytváří přes podvěsek mozkový, nadledvinky a příštítná tělíska. Vzrůstání hladiny protinikotinu v nás zapíná potřebu si zakouřit. A tak vzniká mechanizmus drogové závislosti, kterou jsme si sami vypěstovali,“ vysvětluje Emil Burger svůj pohled na způsob vytváření závislosti na tabáku.

Bdělé podvědomí

Podle Emila Burgera tedy nekouříme proto, že potřebujeme stálý přísun nikotinu, ale proto, že nám vzrostla hladina protinikotinu. Jeho metoda spočívá v tom, že na psychické úrovni, ve stavu bdělého podvědomí, produkci této protilátky zpomalí a úplně zastaví. „To dává odpověď všem, kteří přestali kouřit mojí metodou a nemají žádné abstinenční příznaky.

V tomto stavu bdělého podvědomí se působí na čichové a chuťové centrum v mozku a většina absolventů této terapie pocítí hned napoprvé obrovský odpor a nechuť k tabáku,“ dodává k tomu Emil Burger.

Přirovnat to lze k první cigaretě. Jen málokomu chutnala. Pokud se tedy snažíte přestat kouřit a vaše veškeré pokusy ztroskotaly, zkuste metodu Emila Burgera.

Protikuřácké CD

V loňském roce vydal také své CD s protikuřáckým programem „Nebudu kouřit“, které prý způsobí, že vám cigareta přestane chutnat a budete cítit odpor k nikotinu a ke kouření.

Za zkoušku to stojí. Jde o vaše zdraví, o vaše peníze a o vaši nezávislost.

Martina Šťastná, Chrudim