Pouštění skořápek po vodě - Řadu variant má zvyk pouštění skořápek po vodě. Nejrozšířenější je pouštění skořápek ve dvojici, kdy si chlapec a dívka rozpůlí ořech, dají do každé skořápky svíčku a pustí je na vodu. Když se skořápky přiblíží, láska vydrží. Když odplují, stejný osud potká i lásku.

Pečení vánočky - Vánočka neodmyslitelně patří k Vánocům. Dříve se jich v každé domácnosti peklo hned několik. Hospodyně měla zadělávat na těsto v bílé zástěře a nesměla mluvit. Bylo zvykem zapékat do těsta minci. Pokud se vám podaří ji při krájení vánočky objevit, vaše finanční záležitosti v příštím roce budou výrazně lepší. Vánočka, která vyšla z trouby připálená nebo natržená, věštila v příštím roce neúspěch a nezdar. Pamatujte také na to, že vánočku byste neměli jíst sami kousek patří do ohně a kousek do studny, jinak se vašemu domu vyhne štěstí.

Prostírání stolu - Tomu se věnovala velká pozornost. Na jeden roh stolu se dával symbolicky pecen chleba, aby měla rodina celý rok co jíst. Na další se dávaly například mince, které měly zajistit blahobyt. Třetí roh patřila slaměnce, se vším co se na polích urodilo, aby byla také příští rok dobrá sklizeň. A na čtvrtý roh se pokládala miska na zbytky jídla pro slepice.

(red)