Návštěvníci mohou vidět, jak se podomácku drobné kuchyňské nádobí vyrábělo. Pod rukama šikovných řemeslníků tak vznikaly cedníky, naběračky, konvičky, hrnce nebo formičky na cukroví. V kovotlačitelské dílně jsou k vidění nejen hotové výrobky, ale také materiál, nástroje i polotovary.

Fotogalerie: Kovotlačitelská dílna je nově instalovaná v Betlémě v Hlinsku

‚‚V našem případě má řemeslník právě rozpracované struhadlo. Z plechu nejprve špalkovými nůžkami vystřihl kus podle požadované velikosti struhadla a na špalku pak průbojníkem vyrazil otvory. Poté pomocí dřevěné paličky plech s otvory ohnul," popsala postup výroby Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina, jehož je památková rezervace součástí.

Památková rezervace Betlém v Hlinsku nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy. Řemeslnická obydlí přibližují život a práci drobných řemeslníků od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století. Na Betlémě je možné vidět i expozici Vesnické masopustní obchůzky a masky z Hlinecka, která představuje tento obyčej zapsaný od rok 2010 na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Návštěvníkům se zrakovým znevýhodněním je přístupný program Betlém na dotek. Nově v letošním roce si mohou neslyšící návštěvníci předem objednat prohlídku i ve znakové řeči – a to nejen na Betlémě, ale i v expozičním areálu Veselý Kopec.

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je návštěvníkům v tyto dny přístupna mimo pondělí od 8.30 do 16.00.

V sobotu 18. května se uskuteční Mezinárodní den muzeí a Muzeum v přírodě Vysočina ho připomene vstupným zdarma do svých areálů. „Zájemci mohou zavítat v letošním roce poprvé i do běžně zavřeného vodního kovacího hamru ve Svobodných Hamrech. Ve výstavních prostorách statku z Mokré Lhoty na Veselém Kopci se mohou těšit na výstavu Příběhy z depozitáře. Ta představí zdánlivě obyčejné předměty, například hrneček, hračky či obrázky, ke kterým se vážou zajímavé příběhy," dodala Magda Křivanová.

Muzeum v přírodě Vysočina, jehož název zněl v letech 1982–2018 Soubor lidových staveb Vysočina, patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice. Je největším zařízením tohoto typu v Čechách.

V roce 1993 se muzeum rozšířilo o další areál – nynější památkovou rezervaci lidové architektury Betlém v Hlinsku. Památková rezervace zahrnuje ojedinělý urbanistický soubor převážně roubených staveb z 18. a 19. století ležící ve středu města Hlinska, kterým hrozil úplný zánik. První objekty jsou dokumentovány již v roce 1731.