„Pokud by se nám pořadatelství podařilo získat, bylo by to symbolických 20 let od konání první dětské olympiády v České republice vůbec, navíc opět v Pardubickém kraji,“ řekl krajský radní René Živný. Dodal, že v regionu funguje v poslední době výborná spolupráce se sportovními svazy i kluby. „Chceme toho využít a zapojit jejich zástupce do organizačního štábu olympiády,“ uvedl Živný. Zúročit chce také zkušenosti ze zimní olympiády, která se v kraji konala v roce 2018.

Klání mladých sportovců

Letní olympiády se účastní necelé 4 tisíce mladých sportovců, kteří se představí ve zhruba dvaceti soutěžích. Každou olympiádu jsou určené soutěže olympijským výborem, ale pořadatelský kraj má možnost zařadit také některé sporty, které chce ukázat. ,,My už jsme jednali se zástupci krajského hokejbalového svazu. Tento sport je u nás v regionu velice úspěšný, a pokud uspějeme s kandidaturou, budeme chtít hokejbal zařadit na program her," dodal Živný, který je sám bývalý olympionik jako reprezentační trenér bikrosu a na dětské zimní olympiádě 2018 byl vedoucím organizačního štábu.

Hlavními městy olympiády budou Pardubice, Litomyšl a Svitavy.

„O místech konání jednotlivých sportů jednáme postupně se zástupci krajských sportovních svazů, každopádně budeme chtít olympiádu dostat do co nejvíce míst v regionu. Rozhodovat bude také logistika cest na sportoviště z místa ubytování sportovců. Jen na konání kvalifikačních skupin ve fotbale chlapců i dívek bude potřeba několik hřišť, která určitě rozložíme po klubech s adekvátním zázemím, aby se olympiáda dostala k co nejvíce divákům v regionu. Velkým přínosem mládežnické olympiády je také série přímých přenosů České televize, která v poslední letech dává sportující mládeži na olympiádě mnoho prostoru. Jednal jsem také se zástupci Východočeského klubu olympioniků a naše kandidatura má jejich plnou podporu," dodal René Živný, který je také předsedou organizačního výboru pro přípravy olympiády v roce 2023.

Nejbližší letní olympiáda mládeže se bude konat v roce 2021 v Olomouckém kraji, o pořadatelství Zimní olympiády 2022 a Letní 2023 se bude teprve jednat.