„Někdy jezdím už ze Svítkova. Vždy si pořádně zajezdím, protože trasa je dlouhá a je tam klid, nejezdí kolem mě auta jako na jiných cyklostezkách. A navíc je tam krásný výhled na Kunětickou horu,“ popsala cyklostezku bruslařka Aneta Šindelářová.

Nejen výhled na dominantu Polabí ocenil instruktor bruslení Petr Sýkora. „Cyklostezka podél Labe je nejlepší, protože je z ní nejen krásný výhled, ale je také dostatečně široká, hladká a v jedné rovině, takže nabízí povrch vhodný také pro začátečníky, kteří například neumějí ještě brzdit,“ uvedl Sýkora.

I zkušenější jezdci by však měli být opatrní, za zdymadlem asfalt protínají kořeny a u Kunětic bývá v prudké zatáčce vysypaný písek. Stezku navíc protíná i silnice. Odměnou za zdolání dlouhé trasy však je oblíbená točená zmrzlina v Kuněticích.

Bruslaři také mohou využít trasy v Lázních Bohdaneč, která vede do Živanic. Ta ale kopíruje poměrně frekventovanou silnici.

CYKLOSTEZKA SPOJÍ PARDUBICE S CHRUDIMÍ

Již brzy budou moci milovníci inline bruslí vyrazit i do Chrudimi. Pardubice zahájily výstavbu alespoň části nové cyklostezky. „Doufám, že toto je jen úvodní etapa, na kterou budeme navazovat. Rozhodně chceme pokračovat dál,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Nakonec by měla cyklostezka v Medlešicích navázat na cestu, kterou postavila Chrudim již před lety a která je mezi bruslaři také velmi oblíbená. Nejen díky své šířce a dostatku místa, ale také díky medlešickému pivovaru.

Na Chrudimsku je také oblíbená trasa do Slatiňan, která nabízí cestu klikatící se podél řeky Chrudimky až pod slatiňanský zámek. Odvážnější si však jízdu mohou protáhnout po hrbolaté cestě až ke stánku se zmrzlinou, o jejíž oblíbenosti svědčí dlouhé fronty. Po trase navíc odpočinek nabídnou zastřešené altánky.

„Altánek u splavu je skvělým místem pro odpočinek, u něho se však cesta až moc zužuje,“ popsala trasu Petra Zimová, která tudy jezdí do Slatiňan právě na zmrzlinu.

NA BRUSLÍCH K BLUDIŠTI I KE KLOKANŮM

Na Orlickoústecku se bruslaři rozhodně mají kde vyřádit. Z Ústí nad Orlicí vedou minimálně dvě trasy a obě jsou bruslaři oblíbené. Shodují se v tom, že ať na jednu či na druhou stranu mají do svého cíle zhruba šestnáct kilometrů. Vedou malebným údolím okolo Tiché Orlice.

Kdo zvolí směr do Letohradu, cestou mine vodácké tábořiště Cakle, zříceninu hradu Lanšperk, dvě občerstvovny a v Letohradu může zamířit třeba do tamního parku, kde spokojeně bydlí papoušci a klokaní rodinka. Kdo zvolí druhou stranu, tedy směr Choceň, po cestě potká odpočívadlo s dětským hřištěm v Klopotech a v Brandýse nad Orlicí z dálky uvidí hrad a posléze i unikátní přírodní bludiště.

OKRUHY PRO BRUSLAŘE POD ZÁMKEM

Na své si přijdou i sportovci na Svitavsku. Knížecí louka v Moravské Třebové nabízí trasu dlouhou přes dva kilometry složenou z okruhů. Především bruslaři začátečníci pak uvítají rovinku, na které se naučí bruslit.

„Cyklostezka pro bruslaře byla potřeba, protože tu předtím nic takového nebylo. Je vidět, že se všem velmi líbí, protože je tam vždy plno lidí,“ řekla Lucie Henslová.

Další bruslařskou trasou je Nedošín Tržek. Je to zatím jediný úsek nově budované cyklostezky, který je dlouhý zhruba jeden kilometr. Cesta s novým asfaltem je neosvětlená, ale nabízí odpočinek na okolních lavičkách.  (las, rak, jan)