Od 1. března bude v kraji fungovat patnáct očkovacích center. Zatím se proti covidu očkuje pouze v Pardubické nemocnici. Hejtmanství a starostové o tom rozhodli v reakci na údajnou nepřipravenost státu. Vládu kritizují za zmatečnou vakcinační strategií a špatné informování samospráv. Pardubické hejtmanství proto raději začalo připravovat, pro případ nouze, i svou svou vlastní strategii.

„Od 1. února chceme mít připravena centra v místech, kde jsou naše nemocnice akutní péče, a od 1. března budeme organizačně připraveni na aktivaci očkovacího centra ve všech 'malých okresech' s tím, že specifikem budou velké spádové oblasti Pardubic a Chrudimi. Tam jich bude více,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Rekordní čísla

Aktuálně nakažených je v Pardubickém kraji nejvíc od počátku epidemie. Včera jejich počet překonal sedm tisíc, o tři stovky víc než při dosavadním maximu ze 4. listopadu. A počet evidovaných mrtvých už dosáhl 500.Hygienikům se sice nyní daří rychleji kontaktovat nakažené, problémem je ale neochota nemocných sdělovat své další kontakty, které mohli nakazit. V posledních týdnech se nákaza podle hygieniků šíří vedle pracovních kolektivů hlavně v rodinách.

Starosty sídelních měst „malých okresů“ včera kraj požádal o pomoc se zajištěním prostor a především personálních možností.

„Při výběru místa pro očkovací centra je důležitá dopravní dostupnost a propustnost prostoru. Ten by měl být dobře přizpůsobitelný s technickým zázemím, připojením k internetu, sociálním zařízením a technickým zázemím,“ uvedla krajská radní za zdravotnictví Michaela Matoušková.

Někdo mluví, jiný maká

Nejobtížnější bude právě personální zajištění. „Budeme jednat s praktickými lékaři, kteří by nám mohli v očkovacích centrech pomoci. Není totiž možné všechna centra zajistit personálem z nemocnic, ten je už tak maximálně vytížený,“ dodala Matoušková.

Vláda byla na včerejším jednání kraje se starosty terčem kritiky kvůli její údajné nepřipravenosti na očkování. To probíhá velmi pomalu, navíc krajům a městům chybí informace. Epidemie se přitom stále zhoršuje a Česko je v ní nyní nejhorší na světě.

„Opět jsme se dozvěděli o 'připravenosti' státu provádět v území očkování obyvatelstva. Stále platí, že někdo mluví a jiný maká. A tentokrát to budou kraje a obce správního obvodu, kteří budou muset výrazně přiložit ruku k dílu. Nicméně ve Svitavách jsme připraveni,“ řekl starosta Svitav David Šimek.

„Byla vyvolána velká očekávání směrem k veřejnosti, avšak očkovací strategie státu se stále mění. Budeme ji sice do čtvrtka připomínkovat, chceme však být připraveni, a proto paralelně s tím vytváříme vlastní strukturu a strategii,“ vzkázal hejtman.