Ale bylo to opravdu jen zdání. „K odvolání ředitele nás vedly tři důvody. Jednak vysoká finanční ztráta nemocnice, ztráta image a lesku nemocnice spojená s odchody lékařů a za třetí, ne vždy dobrá komunikace mezi ředitelem a námi. Opravdu není ideální, aby se Feřtek obouval do svého zřizovatele,“ řekl Janeček.

Několikrát ale zopakoval, že špatná komunikace „není ten hlavní důvod“ odvolání Feřteka.

Hejtman kraje Ivo Toman dokonce prohlásil, že se Feřtek ve své funkci už „vyčerpal“.

Feřtek oficiálně končí v pondělí 30. června. Během dvou měsíců chce kraj vypsat výběrové řízení na jeho nástupce. Do té doby bude vedením pověřena členka představenstva a ekonomická náměstkyně Feřteka Ivana Urešová.

Feřtek své odvolání vůbec nechtěl komentovat. „Nebudu se vyjadřovat, je to jejich rozhodnutí a právo. Takhle to v životě chodí,“ reagoval Feřtek. Podle tónu hlasu ale nejspíš moc neoslavoval. Je také otázkou, jestli v nemocnici zůstane poté, co skončil jako ředitel i jako předseda představenstva, zůstane aspoň jako řadový doktor. Janeček tvrdí, že mu v tom nic nebrání.

Podle Janečka dosáhla pardubická nemocnice v loňském roce ztrátu 163 milionů korun a o mnoho světlejší budoucnost ji nečeká ani letos. „Zatímco ostatní čtyři krajské nemocnice slíbily snížit ztrátu o 40 až 90 procent, ředitel Feřtek slíbil jen 20 procent. A to nás nenechává v klidu,“ uvedl Janeček. Feřtek podle něho na rozdíl od managementů ostatních nemocnic prostě nedokáže využít výhody nově zřízené akciové společnosti.

A vinu mu Janeček dává i za odchody lékařů do královéhradecké nemocnice, která jako ministerstvem řízená „fakultka“ mnohem lépe platí. „Udržet si lékaře, to je přece úkol dobrého manažera,“ dodal Janeček. Podle hejtmana Tomana se navíc z pardubické nemocnice ztratilo „dobré klima“, které je pro spokojenost lékařů vedle finančního ohodnocení také velmi důležité.

Ještě nedávno to přitom vypadalo, že Feřtek s Janečkem zakopali válečnou sekeru. „Letošní účetní ztráta byla dohodnuta na 83 miliony korun, vloni byla zhruba 110 milionů. Doufáme, že to pomůže zklidnit atmosféru v pardubické nemocnici,“ prohlašoval slavnostně v dubnu Janeček. Spory mezi nimi do té doby plnily první stránky novin. Přelily se i do městského zastupitelstva, které Janečkovi vynadalo za jeho zdravotnickou koncepci, či podle kritiků spíše nekoncepci. Svůj díl Janeček tehdy dostal i od vlastní ODS.

Oba pánové navíc začali odmítat, že by jejich střety byly osobní. „Žádní velcí kamarádi nejsme, ale když hledáte řešení těžkého problému, je logické, že spory nastanou. Jak se psalo, o je boj kdo s koho, to byly novinářské bludy,“ tvrdil Feřtek. „Máme z probíhajicí transformace hlavu jako kouli. Kdyby ovšem nebyly spory, byli bychom andělé,“ vysvětloval.

Janeček v pátek odmítl, že odvolání hrozí také ředitelům ostatních čtyřech nemocnic v kraji. S nimi se mu komunikuje mnohem lépe a přinutil je k mnohem vyšším úsporám. „Ale všichni vědí, že pokud se do slíbených letošních finančních rozvah nevejdou, pochopitelně končí také.“

Všech pět nemocnic v Pardubickém kraji bylo vloni převedeno na akciové společnosti. Janeček je přinutil k drastickým škrtům, nastalo zmrazení mezd. S odchody lékařů bojuje nejvíc právě pardubická nemocnice, částečně i kvůli blízkosti hradecké fakultky. „Je to začarovaný kruh. Lékaři požadují více peněz, ty ale nejsou,“ bránil se Feřtek.