Významní politici sociální demokracie v Pardubickém kraji vyzvali hejtmana Radko Martínka, aby zvážil rozhodnutí krajského zastupitelského klubu ČSSD na odvolání krajské radní pro zdravotnictví Markéty Tauberové. Důvodem navrhovaného odvolání byla podle hejtmana nespokojenost s její prací.
Tauberová sama rezignovat odmítla, ve čtvrtek proto o jejím setrvání ve funkci hlasovali zastupitelé.

„Její odvolání bez udání konkrétního důvodu považujeme rok před konáním krajských voleb za zásadní pochybení při výkonu funkce hejtmana Pardubického kraje, které poškozuje dobré jméno ČSSD,“ stojí ve výzvě, pod kterou jsou podepsáni starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek, náměstci primátorky Pardubic Jiří Rozinek a Jindřich Tauber, manžel krajské radní, a zastupitelé Pardubic Aleš Vavřička a Vítězslav Novohradský.

Podle nich za stav zdravotnictví odpovídá v první řadě hejtman a Tauberová se stává „obětním beránkem blížících se stranických primárních voleb“. Signatářům výzvy se nelíbí ani navržený nástupce Tauberové.

„Nesouhlasíme rovněž s nominací hejtmanova dlouholetého asistenta a osobního přítele Martina Netolického na funkci radního zodpovědného za zdravotnictví. Jeho zkušenosti s tímto resortem jsou nulové,“ míní politici ČSSD.

Podle nich teoretická výuka na vysoké škole v oboru práva a činnost poradce hejtmana nejsou dostatečnými kvalifikačními a odbornými předpoklady pro výkon pozice radního kraje.

Na závěr hejtmana vyzvali, aby v případě, že výzvu nevyslyší, z toho vyvodil osobní zodpovědnost. V poslední době je to již druhý rozkol v krajské organizaci ČSSD. První se týkal poslance Miroslava Váni, který byl svědkem v kauze uplácení novinářů ze strany Jána Kasiče a Svatopluka Kodeta. Někteří spolustraníci vyčítali Váňovi, že jeho svědectví bylo nevěrohodné. Váňa ale nakonec svůj post šéfa krajského sdružení ČSSD udržel.

Lukáš Dubský, čtk