Snaha odkoupit a zrekonstruovat budovu se ze strany obce objevila už před pěti lety. Krounští zastupitelé v objektu plánovali vybudovat byt, který tam v minulosti byl, a zároveň zachovat vzhled a funkčnost klasického nádraží. Pokud by Správa železnic objekt prodala za symbolickou jednu korunu, obec byla připravena zaplatit náklady na rekonstrukci. Ostatně do ní investovala už dříve, protože vandalové omítky nešetřili a čas od času bylo třeba vymalovat.

806 TISÍC KORUN

Vidina symbolické koruny se ale rozplynula poté, co zastupitelstvo obdrželo nabídku kupní ceny. „Obec nesouhlasila s prodejní cenou 806 tisíc korun, která byla stanovena na základě ocenění předmětných nemovitostí znalcem,“ uvedl Jakub Stadler z oddělení komunikace Ministerstva dopravy.

Krásnou zastávku nahradila drahá betonová stavbaKrásnou zastávku nahradila drahá betonová stavbaZdroj: Deník/Romana NetolickáZastupitelstvo tak věc uzavřelo s tím, že cenová nabídka je nadhodnocená. Ovšem časem se ukázaly další skutečnosti. „Správa železnic přistoupila k demolici za 1,379 milionu korun a k výstavbě nové zastávky v ceně 606 tisíc korun,“ uvedl Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky. Státu tak podle jeho slov vznikla škoda ve výši minimálně dva miliony korun, a to v případě, že by obec budovu obdržela za 1 korunu a zajistila využití objektu jako zastávky. V případě prodeje za přijatelnou cenu je škoda ještě vyšší.

„Jsme tímto jednáním opravdu zklamáni. Domnívali jsme se, že Správa železnic vyžaduje vysokou cenu za nevyužité nádraží kvůli prioritám hospodárnosti při správě státního majetku. Namísto toho se ukázalo, že nádraží bylo demolováno za cenu odpovídající výstavbě rodinného domu a namísto toho, aby bylo vyhověno obci, tak státu vznikla ztráta. Nádraží mohlo občanům naší obce sloužit dalších sto let,“ konstatoval starosta Krouny Petr Schmied.

VÝHODNÉ ZAKÁZKY

Členové Hnutí Duha Jeseníky jsou přesvědčeni, že za vším stojí prioritní přidělování výhodných zakázek na demolice budov stavebním firmám. „Zachování dědictví českých železničních tratí nebo hospodárné využití majetku nejsou na prvním místě. Dochází tak k ničení kulturního a technického odkazu,“ dodal Ivo Dokoupil.

Rakousko-uherská stavba byla i s okolními stavbami srovnána se zemí v roce 2017. Místo ní teď stojí betonová krychle s lavičkou. Jediné, co se obci podařilo, bylo odkoupení pozemků.