Seno ve valníku poblíž kravína vytahují krávy otvorem ve spodní části vozu. Vzhledem k tomu, že balíky jsou namačkány na sobě, visí další seno zablokované na vršku valníku. Dobytek se proto k němu nedostane a drží nedobrovolnou hladovku.
Na jednom z dalších valníků je podle svědků zahnilá siláž, která je vzhledem k panujícímu počasí zamrzlá. Ve stejném stavu jsou i napáječky se zásobníkem vody, a tak jsou prý krávy nuceny místo pití vody pojídat sníh.
Krávy sledují také veterináři
Kravín ve Žďárci je uzavřen a tak dobytek musí být venku i když nyní padá sníh a nebo prší a zvířata nemají jiný úkryt. Kolem kravína a dalšího objektu se pase kolem 50 až 60 krav. Většinou se jedná o jalovice.
Při pohledu na srst krav je vidět, že kůže některých je odřená do krve a místy jim srst slézá. Zvířata jsou silně zašpiněná od trusu a zeminy. Trus je i všude kolem.
S kravským trusem a močůvkou ostatně souvisel i podnět, se kterým se Žďárští obrátili již v loňském roce na tehdejšího sečského starostu Lubora Schmitta. „Hovořil jsem tehdy s jednatelem společnosti ZESO, které chov patří, a problém byl vyřešen,“ vybavuje si Lubor Schmitt, který říká, že od té doby se na úřad města nikdo s dalším konkrétním podnětem neobrátil. Jeho slova potvrzuje i současný sečský starosta Marcel Vojtěch.
Jde prý o mstu
S dotazem na stav a způsob života stáda jsme se proto i my nyní obrátili na jednatele společnosti ZESO Josefa Hájka. „Už nás kdosi udal dvakrát. My jsme do společnosti vstoupili asi před tři čtvrtě rokem a samozřejně v ní pak došlo k určité restrukturalizaci. To znamená, že si stěžuje někdo ze Žďárce, kdo byl z firmy vyhozen,“ spekuluje rovnou Hájek.
Neodpovídá tak ovšem hned na otázku, zda je se zmíněným chovem skutečně vše, jak má být. „Myslím, že vše probíhá absolutně v pořádku. Můžu předložit například protokol z proběhlé kontroly. Ty krávy ostatně pobývaly venku již dříve, za starého vedení společnosti,“ pokračuje Hájek.
Podobně hovoří i vedoucí střediska Petr Jeníček. Ten brání pobyt krav na mrazivém vzduchu ještě rozhodnějšími slovy. Jde údajně o způsob, který je pro zvířata přirozenější a nakonec i příjemnější. „Není pravda, že se zvířata nedostanou k potravě. I kdyby se seno skutečně zablokovalo v horní části vozu, denně na místo jezdíme a píci kravám opět shodíme dolů. Zrovna tak mají zvířata přístup k vodě a k lizu s minerály. Odřeniny vyloučit nemohu, ale zdravotní stav stáda je podle provedených kontrol dobrý. A že jsou krávy špinavé? To je přece jasné, že zvířata chovaná venku jsou špinavější, než ta ustájená. Kravám to ale nevadí,“ hájí žďárské hospodářství Jeníček.
Jsou ve střehu
Diskutabilní chov skotu ve Žďárci sledují také odborníci.
Inspektoři krajské organizace Státní veterinární správy v Pardubicích chov krav ve Žďárci u Seče znají. „Byli tam přivoláni už v loňském roce. Současnou situaci nyní máme pod kontrolou. Je otázka, co je u takovéhoto chovu normální či nikoliv. Situace až tak tragická není. Když je u padesátihlavého stáda jedno zvíře s kožními odřeninami, je to běžné. Ale každopádně situaci nepodceňujeme a budeme chov krav ve Žďárci sledovat,“ uvedl ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč.
PAVEL KALINA, MAREK NEČINA