Před časem na sociální odbor města dorazil muž s nožem, další rozčílený klient na školském odboru zlostí utrhl kliku u dveří. To ho neuspokojilo, a tak se rozhodl vyříkat si vše se starostou města. „Pán bydlí v ubytovně a nemá ve městě trvalé bydliště. Proto není možné jeho dítě přijmout do některé z našich škol. Přišel a po chvíli se uklidnil, v útocích nepokračoval,“ popsal starosta Chrudimě František Pilný.

Žena takřka skáče řidičům pod auta
Jedna skáče pod auta, druhá se svléká. Chrudim má svérázné bezdomovkyně

„Ale jasné je, že musíme agresivitu klientů na úřadě řešit, a to urychleně. Proto jsem už navrhl instalovat ve vybraných kancelářích SOS tlačítka, která by byla napojena na městskou policii. Musíme naše zaměstnance chránit, lidé jsou útoční a k fyzickému napadení je jen krůček,“ dodal starosta.

Úřady práce ČR

Celkový počet incidentů v rámci celé ČR za jednotlivé roky:

2020 458
2021 565
2022 526

Počty incidentů v rámci celé ČR za jednotlivé roky, u kterých bylo podáno trestní oznámení:

2020 38
2021 43
2022 55

V některých městech úředníci absolvují kurzy sebeobrany. „Také jsme na nich byli, ale to už je dlouho. Teď preferujeme naše osvědčené postupy. Nemá cenu se prát, my se snažíme hlídat se navzájem, jeden člověk v kanceláři být nesmí, víme, kdy a jak agresora vyprovodit ven, jak se k němu postavit. Pokud se situace zhoršuje, voláme policii,“ vysvětlila vedoucí sociálního odboru města Chrudim Radka Pochobradská.

Ve srovnání s radnicemi měst a obcí jsou mnohem větším ohniskem agrese úřady práce. Nespokojenost s výplatním termínem, s výší dávek či jejich nevyplacením v hotovosti, nepřiznáním dávky či podpory v nezaměstnanosti vedou klienty ke slovním i fyzickým útokům. „Velkou roli hrají v tomto ohledu také exekuce. Nejčastějšími terči slovního a fyzického napadání ze strany klientů jsou pracovníci hmotné nouze. Dochází k nim ale i v oblasti zaměstnanosti a státní sociální podpory. Z 99 procent působí na těchto postech ženy, které jsou verbálně napadány velmi ponižujícím způsobem,“ potvrdila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková s tím, že jde o vulgární slovní napadání, výhrůžky nebo psychický nátlak. „Dochází ale bohužel i fyzickému napadání či odcizení nebo poškození majetku. V rámci desítek případů bylo podáno i trestní oznámení,“ dodala Beránková.

„Zabiju tě, ty šmejde“

Zaměstnanci úřadů práce to skutečně nemají jednoduché. Na jejich hlavu padají vyjádření typu: „Počkám si na tebe a rozkopu ti držku!“, „Najmu si bratrance a tobě i tvému manželovi zlámeme obě ruce a nohy, to se budeš divit!“, „Zkus mi dát doporučenku, tak tě zabiju, ty šmejde. Vím, kde bydlíš…“.

A objevují se i výhružky anonymní. Jejich cílem je podlomení psychiky úředníka. Klient mu oznámí, že ví, kde bydlí, kam chodí jeho děti či vnoučata do školy, že ho sleduje. Do této skupiny spadají i hrozby použitím střelné či jiné zbraně nebo uložením bomby.

Hřbitov U Kříže a urnový háj v Chrudimi jsou od centra hodně vzdáleny. Návštěvníci proto volají po veřejných záchodcích.
Záchodky u chrudimského hřbitova chybí, v Heřmanově Městci je zrušili

Pardubický kraj je v tomto směru na samém chvostu v seznamu agresivních útoků v Česku. Konkrétně v říjnu se jednalo o jeden případ stejně jako v září. Nejhorší situace je v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Úřad práce ČR po celé republice k ochraně zaměstnanců i veřejnosti využívá nové technologie i opatření, která se osvědčila v minulosti. Jen za poslední tři roky vynaložil na zřízení více než 550 bezpečnostních přepážek 32 milionů korun. Postupně vybavuje kamerovými systémy pracoviště a velmi úzce spolupracuje s městskými strážníky i Policí ČR. "Zajištění bezpečnosti zaměstnanců i příchozích klientů je pro nás prioritou," zdůraznila Kateřina Beránková.