Interna mladé lékaře netáhne, přitom se jedná o základní obor medicíny. Na svitavské oddělení na podzim loňského roku nastoupil nový primář Luděk Pavlů. Sice si od jeho nástupu všichni slibovali řešení složité situace, ale evidentně se tak nestalo. Lékaři na interně schází dál a mezi lidmi se šíří špatné zvěsti.

„Po Svitavách se proslýchá, že v nemocnici nejsou lékaři, takže z interny má být jen následná péče. Manželka s tím dnes taky přišla z práce,“ ozval se redakci Deníku zoufalý Jiří S. ze Svitav. Není sám, kdo má obavy, že klíčové oddělení ve Svitavách zanikne.

Psali jsme:

Nemocnice Svitavy
Scházejí lékaři i sestry. Svitavská interna musí zavřít ambulanci

„Už více než půl roku pacienti ze Svitavska, Jevíčska, Moravskotřebovska a dokonce až od Velkých Opatovic končí v Litomyšli. Kdyby si v Litomyšli lékaři dovolili nesloužit, byl by to okamžitě důvod k uzavření. V Litomyšli léčí, tam si pacienty za rukojmí nevzali,“ napsal redakci naštvaný pacient ze Svitavska.

Že skutečně pacienti z okolí Svitav jezdí až do Litomyšle, potvrdil i personál Litomyšlské nemocnice.

Internista Vratislav Dědek pracuje na interně v Ústí nad Orlicí přes 30 let a neměnil by.
Královna medicíny už netáhne. Doktory lákají náborové příspěvky

Podle vedení Nemocnice Pardubického kraje je to ale v pořádku, protože je to jedna společnost.

„Všechna interní oddělení v regionu a Nemocnice Pardubického kraje se snaží zachovat poskytování interní péče v plném rozsahu,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Potíže jsou i v jinde:

Ilustrační foto
Je to špatné. Na chrudimské interně chybí personál

„Díky vzájemné spolupráci interních oddělení, zejména nyní na úrovni interních oddělení Svitavy a Litomyšl, se to daří. Obě nemocnice jsou součástí jedné společnosti, takže vzájemná výpomoc a užší spolupráce není neobvyklá. Cílem našich nemocnic je zajistit zdravotní péči obyvatelům kraje i jeho okolí,“ dodala Semrádová.

Kolik lékařů na svitavské interně skutečně chybí, vedení nemocnice neuvedlo. Inzerát, že Svitavská nemocnice hledá lékaře i sestru na internu, stále visí na jejích webových stránkách. Evidentně ale doktory neláká ani náborový příspěvek ve výši až 300 tisíc korun.

Nemocnice Svitavy
Interní ambulance ve Svitavách musí v noci zavřít

„Nemocnice i nadále vyvíjí aktivity, aby získala nové lékaře s touto specializací, a to nejen ve Svitavách, ale napříč regionem. Interna však v posledních letech nepatří mezi nejoblíbenější specializace a absolventů je málo,“ doplnila Semrádová. Internisté navíc podle vedení nemocnice často raději volí jinou cestu a stávají se praktickými lékaři ve svých ordinacích.

Interna ve Svitavách není jediné oddělení, které řeší personální problémy. Zdravotníci na tomto oddělení schází také v Chrudimské nemocnici.