„Na nějaký ten týden se musíme obrnit trpělivostí. Výsledné řešení ale pomůže, jsem o tom přesvědčen,“ uvádí heřmanoměstecký starosta Josef Kozel.

Dopravní nehody v Novém Dvoře jsou velmi časté, v průměru k nim dochází jednou týdně. Řidiči, kteří přijíždějí po vedlejší vozovce od Pardubic nebo Vápenného Podolu mají v dopravní špičce jen malou šanci dostat se na frekventovanou hlavní silnici. Když někomu dojde trpělivost, nastane karambol.

Dobrou zprávou je, že se výstavba kruháku obejde bez objízdných tras. „Přestavba bude rozdělena na etapy a křižovatka zůstane ze všech směrů průjezdná jedním pruhem. Provoz bude veden kyvadlově a řízen semafory,“ dodává starosta Kozel.

Kruhový objezd vznikne i v Chrasti

Okružní křižovatku hodlají postavit také v Chrasti, práce tam začnou v srpnu a jak uvedl starosta města Vojtěch Krňanský, za devadesát dní už by měl být kruhák hotov.

„Finanční prostředky jsme získali díky vstřícnosti Pardubického kraje. Od kruhového objezdu si slibuji, že řidiči při vjezdu do města sundají nohu z plynu,“ řekl starosta Krňanský. Bonusem bude i změna rázu náměstí, třeba v podobě nového parkoviště u místního obchodního domu.

Pravda je, že šoféři se na tachoměr ve směru od Chrudimě příliš nedívají, od Skutče je brzdí zatáčky do náměstí. Nový kruhák, který zvýší bezpečnost chodců, už měl v plánu v roce 2008 tehdejší starosta Chrasti Tomáš Vagenknecht. Předcházela tomu tragická nehoda, při které mladý řidič pod vlivem drog ve vysoké rychlosti usmrtil mladou ženu, která kráčela se dvěma malými dětmi po chodníku. Její tříletý synek byl také na místě mrtvý. Tomáš Vagenknecht byl ale odvolán z funkce a dlouhá léta se o kruháku nemluvilo. Realizaci dotáhl do konce až současný starosta Vojtěch Krňanský.