Nejdelší výlet byl do nedalekého pralesa, kde mě překvapil nález už rostoucích korálovců. Na stoletém jedlovém kmeni roste korálovec jedlový - Hericium flagellum a na starém bukové kmeni korálovec bukový - Hericium clathroides.

Dále jsem prošel i další místa, kde rostou dle biotopu různé druhy hub.

Jen pro zajímavost jsem navštívil lokalitu, kde roste rok co rok hřib kaštanový – Gyroporus castanaeus. Lokalita nezklamala. Dále mám vyzkoušené hřiboviště, křemenákoviště a jiná místa. Na hřibovištích to není „to pravé ořechové“. Nechají se najít hřiby, ale ne v takovém množství. Křemenákoviště málo kdy zklame. Převážně tu momentálně roste hřib hnědý, smrkový, žlutomasý, kovář, nachovýtrusný, kozák březový, křemenáč březový, smrkový, osikový. Nejvíce se momentálně objevuje klouzek sličný. Pod každým modřínem se nechá najít v různých barevných formách. V houštinách začíná růst ryzec smrkový. Ve všech zdejších biotypech roste hojně ryzec černohlávek a spousta lišek nálevkovitých, lakovek ametystových, různých holubinek a jiných jedlých druhů.

Nyní též dosti hojně roste nejedlý hřib žlučník a křišť, kterého si lidé častokrát spletou, plodnici vytrhnou a poté zahodí. Z jedovatých druhů roste muchomůrka porfyrová, tygrovaná. Začínají různé druhy pavučinců, na pařezech se objevuje v další vlně třepenitka svazčitá, která se nechá lehce splést s třepenitkou makovou.

Při momentálně panujícím by se houbám mělo dařit a ve velkém začnou růst i podzimní druhy, které už nyní objevují.

Jiří Laštůvka „Kudláček“

NEUVĚŘITELNÁ SROSTLICE HŘIBA borového (Boletus pinophilus) představuje zajímavou hříčku přírody, jaká se nenachází každý den. Šťastným nálezcem byl Jiří Pýcha z Dědové.

Zdroj: Youtube