Údaje nepřeceňují

Pořadí měst v Pardubickém kraji

17. Pardubice
25. Žamberk
27. Litomyšl
28. Ústí nad Orlicí
44. Holice
48. Polička
67. Hlinsko
70. Přelouč
83. Lanškroun
92. Chrudim
100. Vysoké Mýto
106. Svitavy
121. Česká Třebová
180. Králíky
190. Moravská Třebová

Pardubice oproti roku 2019 poskočily v žebříčku o čtyři místa dopředu, daří se jim v kategoriích zohledňujících dostupnost služeb či železniční dopravy, průměrnou délku života, nabídku pracovních míst nebo monitorujících stěhování mladých. „Pokud město v nějaké anketě či průzkumu uspěje, je to samozřejmě důvod k radosti, je to jakési lehké potvrzení dobrého směřování města. Nicméně tyto údaje nepřeceňujeme. Záleží také na tom, kdo anketu nebo průzkum realizoval, jakým způsobem probíhalo dotazování, kolik bylo respondentů a podobně,“ uvedl mluvčí magistrátu Radim Jelínek.

Moravské Třebové připadlo v celostátním žebříčku 190. místo z celkových 206 porovnávaných měst. „Nic se tu neděje,“ posteskla si místní obyvatelka a dodala: „Mladí nemají kam jít, jsou tu jen hospody, kultura nula nula nic. Taky se tu na rozdíl od jiných měst nic nestaví.“ Neztotožňuje se však s tím, že by město mělo slabiny ve všech směrech. „Myslím si, že nabídka pracovních míst je zde docela slušná, je tu průmyslová zóna a co se týče platů, také docela jdou,“ dodala dlouholetá obyvatelka Moravské Třebové.

Opatrní při hodnocení průzkumu jsou v Litomyšli, která si sice oproti loňskému ročníku mírně bodově pohoršila, ale stále patří k první třicítce nej měst v republice. „Stejně jako minulý rok nechceme takovéto žebříčky přeceňovat, ale mohou být určitě zajímavou zpětnou vazbou. Obecně je příjemné vidět, že hodně měst z východních Čech je umístěno vysoko. Některé individuální indexy jsou překvapivé, ale výsledky si projdeme, porovnáme s minulým rokem, ale nadále se budeme snažit pokračovat v budování města pro lidi. Důležitější než statistiky jsou názory občanů, přičemž se snažíme zvyšovat jejich zapojení a dívat se na zpětnou vazbu,“ konstatoval starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Dobrý nástroj?

V Žamberku, který se umístil na třicátém místě v republice, považují projekt za jednoduchý a efektivní analytický nástroj, jak se srovnat s jinými městy. „Jeho vytěžováním v rámci strategického plánování získává vedení města, potažmo místní samospráva zpětnou vazbu o tom, zda se rozvoj města ubírá správným směrem. Současně poskytuje možnost zaměření rozvojových aktivit na slabší stránky ovlivňující kvalitu života ve městě. Z hlediska hodnocení rozvojových priorit vnímáme tento nástroj jako velice účelný,“ poznamenal starosta Oldřich Jedlička.

MIA Adámková se narodila v porodnici v Ústí nad Orlicí v úterý 13. října 2020 ve 13:35 hodin. Vážila 2 740 gramů a měřila 46 cm. Šťastní rodiče se jmenují Monika Horčičková a Roman Adámek. Mia přišla na svět i za asistence tatínka, který byl při porodu op
Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka na Chrudimsku

Jiný názor má vedení Orlové a Karviné, které se ocitly na úplném konci republikového žebříčku. Podle nich výsledky průzkumu neodpovídají realitě a celý je znevýhodňující pro příhraniční města.