Zejména na Orlickoústecku a Svitavsku jsou uzavřeny některé úseky silnic, jinde je blokují kamiony či havarovaná osobní auta. Jednání řídí hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, přítomni jsou zástupci silničářů, policie i hasičů.

Hejtman Pardubického kraje se zajímal o současnou situaci a o krocích, které silničáři se složkami IZS podnikají. „Osobně jsem projížděl po silnici I/35. Kamiony i osobní auta stojí v obou směrech a často blokují vjezd technice silničářů. Je to opravdu kalamitní situace a proto mne v tuto chvíli zajímá, co budou silničáři dělat a kdy budou schopni uzavřené silnice znovu otevřít,“ řekl hejtman Radko Martínek.

Silničáři pracují na zprůjezdnění silnice I/35 v úseku Hřebeč – Gajer, kde je situace velmi vážná. Po dohodě s Policií ČR bude úsek uzavřen minimálně do 13 hodin, aby těžká hasičská technika mohla vyprostit uvízlé kamiony a další automobily a zároveň tak umožnila vjezd technice silničářů. To je aktuální výstup z jednání krizového štábu. „Koordinace silničářů, policie a hasičů, ale také zodpovědnost a ohleduplnost řidičů, je v tuto chvílí klíčová pro rychlé řešení situace. V okamžiku, kdy se podaří zmiňovaný úsek vyčistit, bude se moci rozjet doprava od Vysokého Mýta směrem na Mohelnici a zároveň tím uvolníme i úsek kolem křižovatky se silnicí I/43 s odbočkou na Svitavy. Kamiony, které z různých důvodů nemohou pokračovat v jízdě, bude soustřeďovat na záchytné parkoviště u přilehlé čerpací technice,“ popsal situaci hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Situace na silnicích se aktuálně mění. Silničáři operativně řeší jednotlivé úseky a domlouvají se s policií a hasiči na uzavírkách a výpomoci s odtažením havarovaných nebo odstavených vozidel.

(mag)