Během posledních dní jsem vyzkoušel několik různých biotopů. Od remízek, listnatých, smíšených až po jehličnaté lesy. V každém biotopu se dá něco hezkého najít. Příznivé, či nepříznivé počasí houbám vytváří takové změny, že nám startují dokonce i podzimní houby, nebo houby, které začínají růst v srpnu, jako například václavka, voskovka, sluka svraskalá a jiné druhy.

V pátek 24. června proběhla v Hlinsku beseda o houbách. Nesbíral jsem všechny druhy, které se nedají pouhým okem určit (pouze mikroskopicky), nebo malinkaté milimetrové houbičky, které během několika hodin usychají. Na přednášce se prezentovalo čtyřicet dva druhů hub. Z toho bylo osm druhů holubinek, šest druhů hřibovitých hub, dále bylo hodně jedlých a měl jsem zde dokonce už i jedovatou muchomůrku slámožlutou. S klackomycetami by bylo hodně přes šedesát druhů.

V dubinách roste hřib dubový - Boletus reticulatus, liška obecná Cantharellus - cibarius, holubinka mandlová - Russula vesca, hřib kovář - Boletus erythropus a jiné.

V mladých bučinách začíná též hřib dubový, objevuje se kozák habrový, holubinka namodralá, je spousta muchomůrek šedivek.

V mladých březových remízkách se dají najít březoví kozáci a křemenáči a muchomůrka šedivka a růžovka.

Na vysečených paloucích a sadech nacházíme různé druhy kropenatců, voskovek, helmovek, špiček. Objevují se první pýchavky.

Nejzajímavější druhově bohatý jsou smíšené smrko borové lesy, kde se momentálně dá najít hřib borový, křemenáč smrkový, hřib kovář, hřib žlutomasý, hřib hnědý, dokonce se objevuje hřib žlučník. Roste několik druhů holubinek, vyrážejí první sluky svraskalé, ryzec černohlávek, šeredný, hnědý. Na spáleništích je to taky růstově pestré. Můžeme zde najít kořenitku nadmutou, spálenitku uhelnou, šupinovku spáleništní, zvoneček uhelný, řasnatku fialovou a jiné. Nelze všechny houby vyjmenovat. Určitě bych na některou zapomněl.

Uvidíme, jak se nám vybarví měsíc červenec. Přeji všem hezké bohaté úlovky, hodně světla. Houbám zdar!

Jiří Laštůvka „Kudláček“