Zamrzá také Sečská přehrada, která se díky své rozloze mění na největší přírodní kluziště v chrudimském okrese. „Mám dojem, že přehrada už nějakých pět nebo šest let nebyla zamrzlá do té míry, jako je tomu teď. Přesto chci každého varovat, že rozhodně nejde o místo vhodné k bruslení," uvedl starosta Seče Marcel Vojtěch.

„I tak už jsem ale pozoroval rodiče, kteří sami kráčeli po břehu, ale děti nechali, aby se proháněly po ledě. Když jsem se těch rodičů zeptal, jestli mají rozum, tak mi opáčili, že led se jim zdá být dostatečně silný. Jenže tak to není, vždyť třeba u ostrůvku se ještě kachny prohánějí po nezamrzlé hladině," pokračuje starosta.

Podle sečského starosty Marcela Vojtěcha teď tloušťka ledu na hladině přehrady na většině míst nedosahuje ani pěti centimetrů. „Led také místy puká, protože s výškou hladiny na přehradě se samozřejmě pracuje," upozorňuje ještě starosta.

Před nedočkavou neopatrností varuje bruslaře a další milovníky ledu také Lukáš Jambor z chrudimské Vodní záchranné služby. Ohledně Sečské přehrady potvrzuje varování starosty. „Byl jsem se tam podívat a prostředek přehrady je úplně rozmrzlý. Při okrajích jsem viděl spoustu bruslařů, nicméně já bych jim určitě nedoporučil, aby na takovýto led vstupovali. Síla ledu je dostatečná opravdu jen na některých místech, zatímco jinde jsou ledu jen tři nebo čtyři centimetry. V takových místech je proboření velmi pravděpodobné," varuje Lukáš Jambor.

A přidává ještě jedno doporučení: „Pět centimetrů je úplné minimum, jenže led nemívá všude stejnou tloušťku, takže je potřeba být stále velmi opatrný. Když už má ale led na některém místě alespoň deset centimetrů, tak lze předpokládat, že bezpečno bude i v širším okolí takového místa," dodává Lukáš Jambor.

Chrudimští vodní záchranáři se na záchranu tonoucích osob z ledu zaměřují při svých zimních cvičeních (na snímku). Jedno z nich se má odehrát tuto neděli právě na Sečské přehradě.