Co se to ve čtvrtek večer vlastně stalo? V některých částech východních Čech nepamatují lidé takovou ledovku už několik let.

„Na večerní cestu z Hradce Králové do Hlinska dlouho nezapomenu. Státovka byla celkem dobrá, ale to, co se dělo za Chrudimí na vedlejší silnici, bylo neuvěřitelné. I mírná stoupání jsem na zimních gumách stěží vyjel, klesání radši absolvoval na jedničku a asfaltku k domu nevyjel vůbec. Auto se klouzalo zpátky i když jsem stál na brzdě. Opatrně jsem se vycouval na autobusovou zastávku a šel domů pěšky,“ líčí řidič Karel Havíř.

„I cesta od auta ale byla na brusle. Těch sto metrů jsem šplhal asi 10 minut,“ dodal.

Silnice II. a III. tříd se v některých místech změnily v neuvěřitelné kluziště. A po pádech lidí na chodnících byly plné ambulance.

„Ve čtvrtek panovala inverze, ve vyšších vrstvách atmosféry bylo teplo, třeba ve výšce 1000 metrů plus dva stupně. Déšť tak po dopadu na podchlazený povrch hned zmrzl,“ vysvětlil Imrich Drapák z hradecké pobočky hydrometeorologického ústavu.

V Orlických horách byla situace s ledovkou dokonce natolik kritická, že tu silničáři vyhlásili kalamitu.

Výstraha meteorologů před ledovkou trvá až do nedělního dopoledne, tu nejhorší jsme ale nejspíš zažili právě v noci z čtvrtka na pátek. O víkendu se totiž mají teploty držet nad nulou i v noci. „V nočních hodinách při poklesu teploty pod bod mrazu předpokládáme místy tvorbu náledí,“ varují meteorologové.

Právě mezi ledovkou a náledím je velký rozdíl, jak podotýkají meteorologové. Náledí vzniká, pokud klesne pod bod mrazu teplota povrchu, který byl mokrý nebo na něm ležel sníh, a ten začal během dne vlivem teploty nad nulou odtávat. Při poklesu teploty zmrzne a vznikne na něm vrstvička ledu.
Vedle náledí a ledovky známe také zmrazky a námrazu.

Ledovka, nebo náledí?

Námrazové jevy (ledovka, náledí a námraza) se vyskytují při teplotách vzduchu od +3 do -12 °C. Voda mrzne jen při teplotě pod bodem mrazu, ale povrch země a předměty na něm mohou být chladnější než vzduch. Při teplotách vzduchu pod -12 °C se zpravidla kapalná fáze vody ve vzduchu ani na předmětech již nevyskytuje.

Co je to ledovka:

• Je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení . Vzniká tehdy, kdy ve výšce je teplý vzduch, z něj prší a déšť padá na prochlazený povrch s teplotou pod 0 °C. Vodní kapky se po dopadu rozlijí a okamžitě mrznou. Vytvářejí ledovku - průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem. Svojí extrémní hladkostí a kluzkostí značně ztěžuje pohyb vozidel i chůzi. Ledovka může dosáhnout síly až několika centimetrů a lpak láme větve.

• Vznik ledovky: Po předcházejícím mrazivém počasí začne proudit teplý a vlhký vzduch, kdy však zemský povrch ještě nestačil rozmrznout a ohřát se nad 0 °C. Zvláště zrádné je to v případech, kdy se inverze s mrazem a mrznoucím deštěm udržuje v některých uzavřených údolích nebo kotlinách, kdy všude kolem je už dávno teplo, a řidiči tak nic zlého netuší.

• Podobně jako mrznoucí déšť působí mrznoucí mrholení, ledovka z něj ale není tak silná. Zato však může být nečekaná.

(čhmú)