Změny v krajském zdravotnictví se nelíbí zaměstnancům Pardubické krajské nemocnice (PKN). Poslali proto hejtmanovi Pardubického kraje Radko Martínkovi otevřený dopis, pod který se prý podepsalo 573 zaměstnanců.

„Tímto dopisem zaměstnanci pardubické nemocnice vyjadřují svůj nesouhlas s tím, aby do statutárních orgánů nemocnic Pardubického kraje byli dosazováni lidé, jejichž manažerská a osobní minulost přinejmenším neposkytuje dostatečně záruky o jejich kompetentnosti k těmto úkolům. Nesouhlasíme s tím, aby se tak náročný a ekonomicky problémový obor, jakým zdravotnictví bezesporu je, stal 'politickou trafikou' a experimentem,“ uvedl za signatáře otevřeného dopisu Miloslav Pirkl.

Vadí tři jména

Krajské zdravotnictví je podle mínění zaměstnanců PKN nutné stabilizovat, neuvážené kroky ho ale poškozují. Otevřený dopis hejtmanovi proto podepsalo 573 zaměstnanců, mezi signatáři je 169 lékařů, z nichž 21 je přednostů či primářů.

Zdravotníci protestují proti třem jménům. Jsou to krizový manažer Josef Pejchl, který působil v havlíčkobrodské či kyjovské nemocnici, bývalý politik ODS či Unie svobody Ivan Pilip a Zdeněk Stránský. Bývalý pardubický primátor Zdeněk Stránský se ale nakonec do statutárních orgánů zdravotnických zařízení nedostal. Představenstva a dozorčí rady ještě ovšem nejsou kompletní, dvě jména ještě přibudou.

Snaha přesvědčit

Představitele kraje teď čeká úkol přesvědčit lékaře, že změny jsou také v jejich zájmu.

„Otevřený dopis jsem vzal na vědomí a předal jsem ho krajskému radnímu zodpovědnému za zdravotnictví Martinu Netolickému. V dohledné době by se měla konat schůzka s lékaři, na které jim radní své záměry vysvětlí. Je důležité, aby zaměstnanci nemocnic pochopili, proč jednotlivé kroky podnikáme,“ konstatoval hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD).

Otevřený dopis hejtmanovi

My, níže podepsaní zaměstnanci Pardubické krajské nemocnice, vyjadřujeme zásadní nesouhlas s jmenováním níže uvedených kandidátů do představenstva dozorčí rady Pardubické krajské nemocnice. Domníváme se, že v současné hluboké krizi zdravotnictví je naprosto nepřípustné, aby naši nemocnici řídili muži, jejichž minulost je dokumentovatelná jako manažersky výrazně neúspěšná. Pánové Ivan Pilip, Josef Pejchl a Zdeněk Stránský neskýtají naprosto žádnou záruku, že zdravotnictví našeho kraje povedou k pozitivním výsledkům.

Současně vyzýváme k vyjádření nesouhlasu kolegy v ostatních zdravotnických zařízeních kraje, ale také širokou veřejnost.

(dub)