Lékaři zapojeni do kampaně Děkujeme, odcházíme své výpovědi stáhli. Provoz chrudimské nemocnice bude po prvním březnu naprosto standardní.

Odboráři už z kraje tohoto týdne začali shromažďovat žádosti o stažení výpovědí, které podala polovina lékařů. Ve středu je předali vedení nemocnice.

„Ano, žádosti jsme převzali a všichni, kteří podali výpovědi, jsou přijati zpět do pracovního poměru. Jsou dvě výjimky, které ale s akcí Děkujeme, odcházíme nesouvisí. Jde o dva lékaře odjíždějící do Afriky,“ řekl náměstek ředitele pro zdravotní péči Petr Čichovský.

Prsty jedné ruky stačí lékařům Ditě Königové a Radovanu Pockovi ke spočítání dnů zbývajících k odletu na africkou misi. „O tom, že budeme v jižním Súdánu pracovat, jsme se rozhodovali v průběhu posledního roku. Po dohodě s primářem oddělení a ředitelem nemocnice jsme nechali výpověď doběhnout do konce, abychom neblokovali naše místa případným zájemcům o práci,“ řekl Radovan Pock.

„Velice se těšíme. Prvního března jedeme do Bratislavy a potom přes Curych a Nairobi letíme do jižního Súdánu, kde budeme pracovat jako gynekologové,“ dodala Dita Königová.

Nepokoji zmítaná země je pro tento pár velkou životní výzvou. Musí být připraveni na velkou fyzickou a psychickou zátěž, riziko onemocnění malárií, spavou nemocí nebo horečkou denge je velké. Jako gynekologové budou mít práce víc než dost. Obyvatelé jižního Súdánu totiž sexuálně žijí již od čtrnácti let a žena může mít až pět partnerů najednou.

(ron, kd)