Vypadá to, že dvanáct dní před kolapsem krize ve zdravotnictví skončila. Ve středu večer lékaři kývli na nabídku vlády. Pokud memorandum navržené lékařským odborům schválí, doktoři odvolají výpovědi.

„Do čtvrtečního poledne byly v Pardubické krajské nemocnici staženy čtyři výpovědi. Nemocnice je připravena všechny lékaře příjimout zpět na jejich původní místa,“ konstatovala tisková mluvčí Pardubické krajské nemocnice Alice Štrajtová Štefková.

„Akci Děkujeme, odcházíme jsem podporoval. Myslím, že dohoda ani není vítězstvím lékařů. Beru to spíše tak, že se o věci začalo mluvit a snad se nastínila cesta k pozvolnému řešení situace,“ řekl Deníku jeden z pardubických lékařů.

Nešlo jen o peníze

„Zdaleka nešlo jen o peníze, o kterých se mluvilo nejvíc, ale o celkové reformy a zlepšení podmínek ve zdravotnictví, což v důsledku bude výhoda zejména pro pacienty. Lidé si lékařské péče neváží a berou ji jako samozřejmost. Myslím, že 90 korun za to, že vyhledám lékařskou péči třeba ve tři hodiny ráno, je stále výsměch. Když bych ve stejnou dobu se stejným problémem šel k veterináři, zaplatil bych 1500 korun,“ prohlásil doktor.

Je lékař něco víc?

„Lékař je trestně odpovědný za své chování. Gynekolog za císařský řez dostane cca 40 korun, ale riskuje tím několik let vězení, pokud se cokoliv při výkonu nepovede. Za takovou částku by nepracoval ani instalatér, jehož zodpovědnost je v porovnání s lékařem minimální,“ podotkl.

„Snad si pacienti i díky této výzvě uvědomí, že i v případě lékaře se jedná o službu, a začnou vyžadovat i určitou kvalitu odvedené práce. Odpadne tak přežitek z dřívějších dob, že lékař je něco víc. Není. A když si někoho platím za službu, vyžaduji, aby byla odvedena co nejlépe. To by měli mít na zřeteli jak lékaři, tak pacienti,“ pravil lékař.