Povinnost opatřit si novou lékárničku mají řidiči do 1. ledna, zatím si ji koupila asi třetina

Na doplnění mají řidiči ještě čas, nový obsah je povinný od prvního ledna. Zájem o lékárničky v hradeckých obchodech přesto už stoupá.
Lidé by s nákupem neměli otálet. Nově vybavené lékárničky bude muset mít v autě více než sedm milionů řidičů, jinak jim hrozí pokuta až dva tisíce korun. Lze očekávat, že se z autolékáren stane koncem roku nedostatkové zboží.

„O novou autolékárničku je čím dál větší zájem. Prodáváme ji v plastové nebo v textilní verzi za 241 korun,“ říká David Scháněl z hradecké APM Automotive. Proti starým lékárničkám podraží ta nová zhruba o polovinu. Její cena se nyní pohybuje od 200 do 400 korun. Na trhu se dají nalézt i levnější typy. Odborníci však varují, že v zájmu snížení ceny nahrazují někteří výrobci požadovaný obsah lékárničky méně kvalitními výrobky.

Z nových autolékárniček zmizí špendlík a zmínka o sterilnosti obvazů. Přibude termoizolační fólie, resuscitační maska, která nahradí stávající látkovou roušku, a kvalitnější nůžky, které by měly být schopné přestřihnout například bezpečnostní pás. Novinkou také bude povinný textový návod na poskytnutí první pomoci.

Co má obsahovat lékarnička

- Obvaz s jedním polštářkem 3x
- Obvaz se dvěma polštářky 3x
- Trojcípý šátek z textilu 2x
- Náplast hladká cívka 1x
- Náplast s polštářkem 6x
- Škrticí obinadlo 1x
- Resuscitační maska 1x
- Rouška plastová 1x
- Pryžové chirurgické rukavice 1x
- Nůžky v antikorozní úpravě 1x
- Termofólie 1x
- Leták o postupu při nehodě 1x

(kar)