V posledních měsících roku 2007 se většina pacientů dostatečně předzásobila svými léky, aby se alespoň z části vyhnula platbě nově zavedených poplatků. Faktem je ovšem i to, že se lidé více ptají svých lékárníků, zjišťují si ceny volně dostupných léků a počítají, co se vyplatí. Zda jít k lékaři, zaplatit zde 30 Kč a dalších 30 Kč za každou položku na receptu, či si svůj lék, pokud je volně dostupný, přímo zakoupit v lékárně.

Lékárník Kryštof Harant odhaduje v tomto období pokles množství receptů v lékárně u Zlaté koruny na Resslově náměstí asi o 30 procent. Předpokládá ale, že jiná situace je u lékáren v blízkosti polikliniky či nemocnice. V těchto lékárnách nepovažují současnou situaci za nijak dramatickou a nechtějí se k této věci předčasně vyjadřovat.

„Z pozice lékárníka je na tomto systému kladné to, že stoupnou naše pravomoci. Lidé se nás budou více ptát, v některých méně závažných onemocněních můžeme poradit, doporučit vhodný lék, dát pacientovi na výběr z možných alternativ,“ upřesňuje Kryštof Harant.

(mš)