Některým lékárníkům tak vznikly velké potíže. Ti, jejichž výdejny byly připojeny k databázi Státního ústavu pro kontrolu léčiv, zradil počítačový program.

„V okamžiku, kdy si někdo přišel pro lék obsahující pseudoefedrin, nemohli jsme zadat údaje do databáze. Ale bez zadání dat do počítače lék nešel vydat,“ vysvětlila Lenka Bláhová z poličské lékárny. Farmaceuti kontaktovali softwarové specialisty a tyto léky přestali bez vědomí lékaře prodávat. Podle jejích slov v těchto dnech vydávají léky s pseudoefedrinem výhradně na lékařský předpis. Takový postup již v srpnu doporučilo vedení České lékárenské komory všem lékárnám bez ohledu na to, zda jsou připojeny k databázi Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Oslovení lékárníci se snaží pacientům, kteří požadují takový lék (nejčastěji Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip nebo Panadol Plus Grip), nabídnout alternativu. Většina lékárníků vyčkává na doporučení, která stanoví, jak mají postupovat. Shodují se, že situace by se měla vyřešit během několika dní.