Aktivní turistika je na vzestupu a do lesa tak lidé míří nejen na houby, ale i na kolech či pěšky za sportem a odpočinkem. I když je provoz větší, spoušť po lidech není tak velká.

„Chování lidí v lese se nezhoršuje. Přírodní turistika a aktivní trávení volného času je na rozmachu. My to podporujeme, ale chceme přitom návštěvníky usměrnit do konkrétních míst a na konkrétní cesty, aby se třeba vyhýbali přechodům přes lesní porosty a podobně," říká lesník Miroslav Holub z nasavrcké lesní správy.

Nemá tím na mysli zákazy nebo závory. Jejich účinnost by nebyla právě velká. Lesníci místo toho vytvářejí síť turistických cest a zajímavých cílů, jako je například nedávno otevřená Stezka mladého lesníka poblíž Nasavrk, aby turisty při pohybu v lese jemným způsobem nasměrovali. Ke stezce by měla přibýt také posilovna pro dospělé.

Jak lesník poznamenává, nemalý podíl na tom, že se návštěvníci umějí v porostech chovat, má lesní pedagogika, která cílí na děti a ty pak rodiče upozorní.

Největším nepřítelem lesníků jsou motorkáři, kteří na motocyklech nebo čtyřkolkách navzdory zákazu v porostech někdy doslova řádí.

„Podle lesního zákona nemají v lese co dělat. Jezdí po porostech i po nezpevněných cestách a ještě dělají škody a hluk. Například když vybudujeme novou cestu, tak chvíli trvá, než si kámen sedne. Jakmile na ní nějaký motorkář zrychlí, a to dělají velmi rádi, tak naruší strukturu cesty. Pak stačí, aby zapršelo a už se začne navezený materiál odplavovat," dodává Miroslav Holub.