Rozhodly se tuto významnou, více než 100 let starou regionální památku obnovit, neboť patří do souboru památkově chráněných objektů navazujících na Krajinnou památkovou zónu Slatiňansko-Slavicko.

Kámen a dřevo

Oprava proběhla podle projektu zadaného Mikroregionem Chrudimsko, jehož významným členem je i město Slatiňany, které záměr Lesů ČR rekonstruovat bývalou hlásku přivítalo. Památka je nyní veřejnosti volně přístupná. Pro rekonstrukci hlásky byly využity materiály, které dotvářejí původní charakter stavby kámen a dřevo. Ve stejné lokalitě současně Lesy ČR vybudovaly nový altán pro návštěvníky Kočičího hrádku. Obě stavby zastřešují mnohaletou snahu Lesů ČR o opravy unikátních historických památek oblasti v návaznosti na budování návštěvnické infrastruktury. Lesy ČR do obou akcí investovaly částku téměř 1 milion korun.

Objekt nechal postavit na přelomu 19. a 20. století kníže František Josef Auersperg kvůli lepšímu výhledu v tehdejší myslivecké oboře. Na válcové kamenné podezdívce spočíval dřevěný krytý ochoz, díky němuž činila výška stavby zhruba deset metrů. Po druhé světové válce, kdy byla obora zrušena, se o objekt nikdo nestaral, a tak postupně zchátral.

Vše pro turisty

Objekt hlásky je přímo propojen s turistickými okruhy navazujícími na slatiňanský zámek a další turisty hojně navštěvované stavby jako je již zmiňovaný Kočičí hrádek nebo Naučná stezka kolem Kochánovických rybníků. V sousedství se navíc nachází komplex Rekreačních lesů Podhůra.

Nedaleko slatiňanského zámku je možné navštívit i muzeum starokladrubských koní, a to v nedávno zrekonstruovaném objektu nazývaném Švýcárna.

Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí společnosti Lesy ČR