Peněz je velmi málo

Pomáhají lidem s jejich trápením, bolestí, bezradností, zoufalstvím ale i s obyčejnou bídou. Za 20 let své existence zde našli pomoc tisíce lidí, stovky ji v současnosti využívají a další zoufalí přijdou třeba hned zítra. Klienty Centra jsou oběti domácího násilí, týrané a zneužívané děti, rozpadající se rodiny, fajn puberťáci, kteří se nemají z dětských domovů kam vrátit, nebo naprosto bezradné oběti lichvářů a mnoho a mnoho dalších.

Bohužel i sami zaměstnanci se nyní dostali do situace, která je ohrožuje. Ač odborníci, s dlouholetou praxí, vysokoškoláci si nemohou být jisti, na jak dlouho vystačí peníze na jejich platy. „Peníze z ministerstva nám stačí jen do půlky roku, naše služby se nejen nemohou vyvíjet, ale jsou existenčně ohroženy. Mrzí nás, že potom co pomáháme lidem, kteří se ocitnou v tíživé a zoufalé situaci, sami nevíme, co bude s námi " uvádí ředitel Pavel Tvrdík. Pracují v neziskové organici, to ale neznamená, že mohou pracovat zadarmo. Potřebují také jíst a platit nájem. Každý řadový státní úředník, má svou jistotu měsíčního platu, stravenek a dalších výhod, o kterých si zaměstnanci v „neziskovkách" mohou nechat jen zdát. I přesto tu pracují, protože chtějí pomáhat a nikdo jiný to za ně neudělá.

Zachraňují životy

„Jsme tu pro lidi všech věkových kategorií, kteří se ocitli v často život či zdraví ohrožující situaci a nejsou schopni ji řešit vlastními silami," říká Pavla Morávková z Krizového centra Chrudim a pokračuje: „v prosinci k nám přišel muž, byl úplně na dně. V jeho rodině došlo k vážným neshodám s partnerkou a hrozil rozpad vztahu. Po prvním setkání se nám ho podařilo odvrátit od sebevraždy. Při následujících sezeních již situace nebyla tak dramatická, muž si vytvořil náhled a pocítil úlevu. Vše se časem vyřešilo." V tomto konkrétním případě se podařilo zachránit lidský život. Podobných případů přibývá. Do rodinných vztahů se promítá situace ve společnosti. Lidé se bojí o práci, nebo ji ztrácejí, dochází k hádkám a nevědí jak z krize.

Dluhy, samé dluhy

Čím dál více řešeným problémem je zadlužení, které dostává klienty do svízelných situací. Sami se nedokáží ve svých dluzích orientovat. Vzali si různé úvěry a teď neví, jak z toho ven. Bez pomoci by skončili na ulici.

Ne vždy se do problému souvisejícího s dluhy a posléze s exekutory dostanou vlastní vinou.

„Přicházejí k nám senioři, naprosto zoufalí, neboť jim hrozí po odpracovaných letech ztráta střechy nad hlavou. Důvod? Jejich děti mají u nich nahlášený trvalý pobyt, a jelikož neplatí své závazky, exekutoři požadují zaplacení dluhu po rodičích, nebo jim alespoň hodně znepříjemní život," říká Monika Novotná z Ambulantní péče a dodává: „invalidní důchodci, neschopni se bránit, čelí obrazu oblepených či rovnou odvezených spotřebičů, na které si léta šetřili. Přichází k nám celí rozechvělí, na pokraji zhroucení a ptají se, proč? Celý život se o děti starali, ale kdo se teď postará o ně? Sami si nevědí rady."

Příběhů by se našly stovky. Přichází sem klienti, kteří své závazky platili, pravidelně, bez problémů. Manželka ale onemocněla a muž přišel o práci. Dvakrát neposlali splátku v čas a už se ocitli v začarovaném kruhu upomínek. V Centru nenabízejí zázraky, poskytnou psychickou podporu, pomůžou s vyplňováním a sepisováním potřebných písemností, či budou hledat vhodná řešení, jak z této zapeklité situace ven.

Komerční firmy na těchto lidech vydělávají horentní sumy, které jim dluhovou past ještě více prohloubí.

V Centru služby související s oddlužením nabízeli doposud úplně zdarma. „Bohužel nedostatek finančních prostředků nás nutí některé služby zpoplatnit. Přitom jde o služby pro lidi v akutní životní krizi, do které se dostávají především proto, že nemají peníze" dodává ředitel.

Jak pomoci?

Kdo tedy může pomoci zaměstnancům Centra J. J. Pestalozziho pomáhat dál? „Každá koruna je pro nás velmi významná. Když se dá koruna ke koruně, může vzniknout hezká hromádka peněz, která pomůže udržet stávající kvalitu poskytovaných služeb. Naštěstí existují filantropicky smýšlející lidé, kteří se chtějí zapojit. Jen bychom jich potřebovali víc," říká fundraiserka Eva Černá.