Ještě v závěru minulého týdne se Chrudimáci těšili do nového letního kina, které mělo začít v pátek promítat v blízkosti bašty Prachárna. Nikdo ale v tu chvíli netušil, že tento záměr zanikne kvůli tomu, že v těsné blízkosti žijí služební psi Policie ČR. A ti nesmí být rušeni.

Sousedství plánovaného letního kina s policejním areálem si do té doby nikdo neuvědomoval. Chrudimská beseda, která převzala kino do své správy, už dlouho před tím jednala o pronájmu pozemku s vedením speciální školy a o služebních psech nepadlo ani slovo.

Policie se ozvala s námitkou až poté, co byla informace „letňáku“ zveřejněna v Chrudimském deníku a u bašty Prachárna začala vyrůstat konstrukce na promítací plátno. „Nikdo s námi do té doby nejednal, byli bychom na přítomnost služebních psů za zdí upozornili,“ uvádí ředitel chrudimského okresního ředitelství Policie ČR Petr Kučera. I když se může někomu zdát, že jde o banalitu, policisté mají jiný názor.

Psi podle jejich vysvětlení reagují na jakýkoliv podnět. Kdyby bylo za zdí jejich kotců kino, lidé by kvůli štěkotu nic neslyšeli. „Reproduktory a přítomnost diváků by působily na psy velice rušivě. Obáváme se i jejich zdravotní újmy. Stává se totiž, že když zvíře leží na zemi a prudce vstane, otočí se mu žaludek a musí okamžitě na operaci. Vloni nám takto pošel jeden služební pes,“ zdůrazňuje Petr Kučera.

Místostarosta města Pavel Kobetič se zástupci policie jednal těsně předtím, než se mělo odehrát první představení. Argumenty uznal a promítání bylo z technických důvodů zrušeno. „Musíme hledat jiné místo, už nějaké tipy jsou. Budu o tom ještě jednat s Jiřím Kadeřávkem z Chrudimské besedy,“ říká Pavel Kobetič.

Právě Jiří Kadeřávek byl „duchovním otcem“ letního kina v sousedství bašty Prachárna. Novými skutečnostmi je zklamán, jiné místo se podle něj bude v Chrudimi hledat jen velice těžko.

Kam s ním?

Na plácku u bašty Prachárna je už postavená konstrukce na promítací plátno i buňka, jež měla sloužit k prodeji lístků a občerstvení. Vše se bude muset opět stěhovat, protože policie kotce přemístit nemůže. Nemá prý pro ně jiné místo.

Jednou z variant, kam by se mohlo letní kino přemístit, jsou klášterní zahrady. „Ano, taková úvaha existuje. Je to jen o pár metrů dál, i veřejné toalety by se daly použít, vzdálenost je dokonce nižší,“ potvrzuje místostarosta Pavel Kobetič. Ředitel Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek je poněkud skeptičtější.

„Do klášterních zahrad v současné době není přístup. Také bychom neměli zaručeno, že by vzhledem k jejich rozloze všichni diváci platili vstupné. Je to obrovský areál, kde by se lidé v přeneseném slova smyslu ztratili. To už můžeme rovnou otevřít bývalé letní kino, kde je 1200 míst a přijde padesát diváků. Chtěli jsme, aby vzniklo komorní prostředí, kde by si lidé při sledování filmu vypili kávu či pivo a cítili se pohodlně. Dokud klášterní zahrady neprojdou rozsáhlou rekonstrukcí, takové prostředí poskytnout nemohou,“ míní Jiří Kadeřávek, který v současné době hledá řešení této svízelné situace.

Je v Chrudimi jiné místo, ve kterém by šlo umístit lavičky a promítací plátno? Pište svoje náměty a nápady do diskuze pod článkem!