„Když je pěkně, minimálně tisícovka diváků je jistá,“ poznamenává promotér Pardubického letního kina Pernštejn Jan Motyčka s tím, že není neobvyklé, že hlediště zaplní i dvojnásobek milovníků filmu. „Když prší, nepromítáme, nejhorší jsou ale ty večery, kdy už to vypadá, že bude pršet, těsně před promítáním se vyčasí a do kina přijde promile diváků,“ komentuje nešvary počasí Jan Motyčka s tím, že stačí, aby sprchlo přes den a volná místa v kině rapidně přibývají.

„Za film a personál platíme tak jako tak, žádná finanční úspora to pro nás není,“ poznamenává ještě promotér.

Zájem by byl

Obecně ale platí, že pokud je hezky, areály letních kin na Pardubicku i Chrudimsku se diváky zaplní. V Proseči však dešti ustoupili.

Letní kino v prosečských Rychtářových sadech nepromítalo dlouho. Nestálé počasí a další faktory způsobily, že se promítání přesunulo zpátky pod střechu do místní sokolovny.

„Projekce v Rychtářových sadech byly úspěšné a lidem se líbily, jenže jsme už dvě promítání zrušili kvůli počasí a výhledově to nevypadá, že by se zlepšilo,“ vysvětluje důvody ústupu prosečský starosta Jan Macháček s tím, že za film musí město zaplatit až už se na plátně objeví, či nikoliv.

Úspora financí nebyl jediný důvod. Městu chyběli dobrovolníci, kteří by pomohli se stavbou a následným rozložením plátna a hlediště.

„Na každou projekci potřebujeme sehnat šest lidí, kteří by nám pomohlo, ale počet dobrovolníků ustavičně klesal,“ poznamenává Jan Macháček.

K tomu všemu se přidaly i stížnosti několika místních obyvatel, že je promítání ruší, což starosta okomentoval slovy, že to nebyl rozhodující důvod, ale ona pověstná poslední kapka.

FILMOVÝ PODZIM

Milovníci filmu z Proseče i okolí si tak sice už neužijí romantiku pod hvězdami, ale ochuzení také nebudou. V sokolovně jim zážitek vykompenzuje mnohem kvalitnější, prostorový zvuk.

„Jako poděkování našim divákům jsme na poslední tři měsíce roku domluvili hned osmnáct snímků, mezi nimiž nebudou chybět lahůdky jako poslední Piráti z Karibiku nebo novinka Jana Svěráka Po strništi bos,“ dodává starosta.

POPRVÉ A S ÚSPĚCHEM

Diváckému zájmu se těší i například filiálka Pardubického letního kina Pernštejn, které letos poprvé promítá v hrochovotýneckém zámeckém parku, a to každou středu. Pokud to tedy počasí dovolí.
„Věřím, že jsme zde dali vzniknout pěkné tradici,“ komentuje zdejší projekce Jan Motyčka. Starosta Hrochova Týnce Petr Schejbal je také spokojený.

„Diváci zájem mají a doufám, že se u nás bude promítat i příští rok, ale bude to otázka financí a zařazení do našich kulturních akcí,“ říká starosta.