Tím také narůstá procent úrazů, které se během letního období stanou. Primář dětského oddělení Chrudimské nemocnice David Kasal to potvrzuje: „Během minulého týdne jsme museli ošetřit pět pacientů se zlomenýma rukama. Na úrazy byl letošek bohatý, ostatně jako každý rok."

Podle primáře dominují zejména zlomeniny předloktí, které se snadno přihodí při sportu, jízdě na kole nebo trhání ovoce ze stromů. Velmi výrazně však ubylo řezných ran, kterých zdravotníci museli ošetřit jen minimální množství. „Více se s tímto typem úrazů setkávají na chirurgické ambulanci," říká David Kasal. „Jestliže je úraz závažnějšího rázu, třeba poranění šlachy, hlubší rána, kde by hrozilo zanesení infekce, tak jde případ k nám na dětské oddělení. Ty opravdu nejvážnější úrazy se po prvotním ošetření transportují na traumatologické oddělení do Hradce Králové."

Úrazy jsou různé

Poměrně velice často se v nemocnici objevují také malí pacienti se zánětem ledvin. Úrazů z autonehod nebo pokousání od zvířat podle primáře naštěstí mnoho nebylo.

Objevil se ale mnohem kurióznější případ:

„Přivezli k nám tříletou holčičku, které se do oka zakousl metr a půl dlouhý had. Byl to hroznýš, který se pustil hned, ale my jsme netušili, jestli byl jedovatý nebo ne. Děvčátko u nás dva dny zůstalo na pozorování a naštěstí bylo pořádku. "

Ochrana je nutná

Ochranné pomůcky už jsou neodmyslitelnou součástí jízdy na kole. primář David Kasal však doporučuje, aby rodiče ani děti nepodceňovali ani další sporty. „Velmi se rozmáhá ježdění na kolečkových bruslích a vznikají nové a nové sporty, aby se děti zabavily. Je nutné počítat s ochranou jak hlavy, tak stejnou měrou i ostatních částí těla, zejména končetin. Měli jsme tu dítě asi čtyřleté, které spadlo z kola, jeho helma se úplně rozlétla, ale na hlavě mu zůstala jen modřina bez známek otřesu mozku," řekl.

Kromě zlomenin se do nemocnice dostala i spousta pacientů s alergickými reakcemi na bodnutí hmyzem. Alergie jsou speciální kapitolou, se kterou se musí David Kasal potýkat stále častěji. „Obecně můžeme říci, že narůstá četnost alergických reakcí. Kromě toho, že letos byly podstatně agresivnější a útočnější včely a vosy, narůstají i alergie na pyly a potraviny. Množí se tu alergické reakce třeba na mléko, a to i už nejmenších dětí."

Víc je alergiků

Vzrůstající počet alergií u nejmladší generace můžeme vidět velice snadno. David Kasal to ilustroval na svém dětství:

„Záleží na tom, jak se na alergie podíváme. Když si vzpomenu na sebe ve škole, tak tam byl jeden, který alergií trpěl a koukali jsme na něj jako na něco zvláštního. V dnešní době se to úplně otočilo a je překvapivé, pokud je ve třídě větší počet dětí, které alergii nemají.

LUKÁŠ VANÍČEK