Letní kino chátrá, pojďme s tím něco udělat! Touto větou vyzval galerista a výtvarník Richard Herbst Chrudimáky, kterým není lhostejný stav přírodního areálu za Muzeem.

V sobotu se od 9 hodin v „letňáku“ koná první „brigáda“. Bude spočívat v likvidaci křovin, náletu, staré trávy a případných odpadků.

“Hrábě, pilky a sekyrky jsou vítány. Těším se na vás,“ vzkazuje Richard Herbst, jehož iniciativu někteří chválí a jiní ji pokládají za bláznovství.

Město má totiž s areálem bývalého letního kina velké plány. V zadní části Muzea by mělo být postaveno parkoviště, na něj má navazovat park obklopený vodou a mosty. Ale tato investice znamená vydání kolem pětadvaceti milionů korun, což je ve volném překladu běh na dlouhou trať.

Do doby, než se začnou na poloostrově za Muzeem stavební práce, může podle názoru Richarda Herbsta „letňák“ sloužit veřejnosti a zvláště těm, kteří se s jeho zrušením nikdy nesmířili.

Po zveřejnění výzvy v Chrudimském deníku se o oživení areálu rozpoutala velká diskuze. „Tyto nádherné a výjimečné prostory si rozhodně zaslouží více pozornosti! Pokud je mi známo, velká část chrudimské veřejnosti by si přála tuto lokalitu využívat zejména ke kulturnímu dění. Na letní kino Chrudimáci vzpomínají s nostalgií. K výzvě se připojuji nejen já, ale i celá moje rodina. Děkuji,“ napsala Jana Faulhamerová. Na rozdíl od ní je skeptický diskutující s přezdívkou Mathew.

„Chrudimští balíci náhle prozřou a budou se sdružovat - to vše diky leťáčku - hezká pohádka. Pokud chcete bojovat, sepište petici,“ vyzval.

Kolik lidí v sobotu do areálu letního kina přijde, nelze z diskuze vyvodit. Herbst se svými přáteli pojal úklid jako příležitost ke strávení pohody. „Po práci si opečeme buřty, koupíme si pivo v Měšťanské restauraci a zavzpomínáme na zlaté časy letňáku,“ těší se.

Uvidíme, kolik lidí jeho nabídku přijme. Každopádně o tom budeme v pondělním vydání Deníku informovat.