V novinách se dokolečka píše o nevydařeném, propršeném a chladném létu. Jenže omyl. Sezona zatím nepřeje ani sportu vodě zasvěcenému.

„Situace je kritická už od počátku července. Třeba na obou Orlicích je nejméně vody za několik let. Nic podobného nepamatuji,“ řekl Petr Ptáček z vodáckého serveru Raft.cz.

Vody v řekách je málo a ve východních Čechách je společně se Sázavou a Berounkou situace vůbec nejhorší. Vodákům prostě letošní léto nepřeje. Za radovánkami mnozí vyrazili jinam. Třeba na slovenský Hron.

„Některé toky se ocitly na úrovních, které mají podle dlouhodobých měření v průměru jen deset dní v roce. Vládne opravdové sucho,“ přisvědčil mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

„Naštěstí zatím nedosáhlo velkého sucha z léta roku 2003, kdy některé řeky, třeba Krounka na Chrudimsku, úplně vyschly a daly se doslova přejít suchou nohou. Doufám, že současná situace nepotrvá dlouho,“ dodal.

Jaké jsou příčiny takového stavu? „Vody spadlo sice hodně, ale přehánky byly málo časté, ve formě přívalových srážek. Ty rychle odtekly a řeky se velmi rychle vrátily na původní nízké stavy,“ uvedl vodák Ptáček. Podobně zdůvodňují sucho i meteorologové.

„Vody je málo, ale pořád se něco najde. My jsme třeba vyjeli na kanál do Roudnice nad Labem,“ uvedl Petr Dittrich z vodáckého klubu Slavia Hradec Králové.

A co mají vodáci dělat, když se rozhodnou zůstat doma, na „malé“ vodě? „Když už, tak lepší sjíždět na kánoích než na raftu, ten má hlubší ponor. Chce to mít i zkušenosti, jet s někým, kdo umí vodu načíst. Začátečník si umí málo poradit na řece, kde je méně vody. Jede zleva doprava, vymetá mělčiny a nakonec vzteky zahazuje pádla. Pak jízda není takovým zážitkem,“ dodal s úsměvem Ptáček.