„Branou hradu prošlo 17 174 platících návštěvníků. Z toho 10 574 dospělých a 6 600 zařazených do ostatních kategorií. Léto, a tím i celou sezónu můžeme hodnotit v návštěvnosti jako průměrné. Vzhledem k tomu, že mnozí lidé v poslední době více šetří a mnohá místa už viděli i několikrát, ale patřila Lichnice i tento rok k poměrně navštěvovaným místům," předeslala kastelánka. Připomněla ale i jednu výraznou komplikaci.

Zpropadený mostek

„Nemalou vrásku na čele nám udělala uzávěrka mostu ve Starém Dvoře. Spousta návštěvníků přijíždějících na hrad od Seče a Prachovic kvůli objížďkám raději návštěvu našeho objektu vzdala. Tato nevítaná komplikace se pak odrazila v návštěvnosti hradu. Na menším počtu návštěvníků se podílely i další faktory jako deštivý a chladný počátek prázdnin. Věrnými zůstali důchodci se svými vnoučaty, kteří chodili i nadále v hojném počtu. A protože pořád platí, že cesta k vnitřnímu klidu vede přes aktivní prožitky, proběhlo na Lichnici i tento rok několik menších i větších akcí," uvedla kastelánka.

V této souvislosti pak připomněla například každoroční zimní táboření, dále jarní akci zaměřenou na probouzející se motýly v hradních příkopech a na ni navazující přednášku Davida Breitera. Kastelánka nezapomněla ani na sokolníky z nedaleké žlebské obory, připomněla představení pohádkového divadla a vynechat nemohla ani největší lichnickou akci, kterou byl letní folkový festival. Akcí ale bylo mnohem víc.

Zase bude živo

V příštím roce dojde od 31. ledna do 2. února na 41. ročník zimního táboření, 26. dubna se zapakují „Motýli na Lichnici", 27. června se na nádvoří hradu objeví opět sokolníci a 28. června se tu představí divadlo Andor s autorskou hrou „Tak trochu jiná pohádka".

Už teď je pro Lichnici připraveno celkem 14 akcí!